Theme Preview Rss

Sposoby na mniejsze zużycie wody w domu

Jest wiele skutecznych sposobów ograniczania zużycia wody w domu. Jeśli nawet nie z powodu troski o środowisko marnotrawstwo wody nie opłaca się chociażby z przyczyn ekonomicznych. Stąd warto poznać lub przypomnieć kilka rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć straty.

Przede wszystkim trzeba zadbać o stan armatury, wymieniając zużyte uszczelki. Cieknące krany, nie tylko narażają na koszty za niewykorzystaną wodę, ale przyspieszają osadzaniu się kamienia na akcesoriach łazienkowych. Warto wyrobić nawyki brania szybkiego prysznicu i zakręcania wody podczas szczotkowania zębów. W kuchni można zastąpić zmywanie naczyń pod bieżącą wodą, myjąc je w wodzie z płynem w zlewie lub w misce, a następnie spłukując strumieniem letniej wody. Dobrą inwestycją jest zakup zmywarki oraz pralki z funkcją oszczędzania wody. Jeśli istnieje możliwość, korzystajmy z programu prania w niższej temperaturze. Kolejnymi rozwiązaniami są słuchawki prysznicowe redukujące przepływ wody, krany z jednym uchwytem zamiast oddzielnych pokręteł na wodę ciepłą i zimną oraz spłuczki WC z dwoma przyciskami – jeden opróżniający cały zbiornik, drugi połowę.

Posiadacze ogródków lub trawników powinni podlewać je odpowiednio intensywnie mając na uwadze aktualne czynniki atmosferyczne. Warto wykorzystywać deszczówkę, zraszając rośliny wczesnym rankiem albo wieczorem. Także myjąc samochód możemy ograniczyć zużycie wody, używając wiaderka z płynem i szczotki, a do spłukiwania węża z końcówką regulującą strumień wody.

Przedstawione sposoby na mniejsze zużycie wody w domu pozwalają z dobrym efektem, bez większych wyrzeczeń poprawić budżet domowy, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

Zobacz też:
Jak oszczędzać wodę i energię

0 komentarze:

Publikowanie komentarza