Theme Preview Rss

Jak działa kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny (nie mylić z panelami słonecznymi czy ogniwami fotowoltanicznymi) to urządzenie, które składa się z umieszczonych w próżni rurek przez które przepływa woda. Dzięki temu, że kolektory słoneczne montuje się na dachach od strony najbardziej nasłonecznionej, promienie słoneczne ogrzewają przepływającą przez kolektor wodę i nagrzewają ją do pożądanych temperatur.

Kolektor słoneczny płaski, źródło: http://postcarbon.pl/
Kolektory słoneczne najczęściej stosuje się do ogrzewania podłogowego lub jako wsparcie dla innych źródeł energii do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na zbieżność największej efektywności z czasem wykorzystania kolektory słoneczne idealnie sprawdzają się do ogrzewania wody w basenie, co w naszej strefie klimatycznej jest niezbędne, jeżeli chcemy sobie pozwolić na odpowiedni komfort.

Według różnych źródeł kolektory słoneczne mogą zapewnić ciepło do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w ilości od kilkunastu procent zimą do nawet 90-95% latem. Koszt instalacji systemu kolektorów dla czteroosobowej rodziny to kilkanaście tysięcy złotych.

Zobacz też
Jak działa kolektor słoneczny

1 komentarze:

bloodysnowman pisze...

Dzięki za artykuł. Od jakiegoś czasu sam zastanawiam się, czy nie zainwestować w kolektory solarne. Ale skoro piszecie, że koszt instalacji to kilkanaście tysięcy... no cóż, muszę to jeszcze przemyśleć.

Publikowanie komentarza