Theme Preview Rss

Jak działa samochód hybrydowy? Na czym polega napęd

Ogólne określenie napędu hybrydowego oznacza wykorzystanie kilku źródeł energii do napędzania pojazdu. Zazwyczaj jest to energia z silnika spalinowego oraz energia elektryczna. Natomiast już samo wykonanie napędu zależy od producenta i modelu samochodu.

Może to być odzyskiwanie energii z hamowania i przekształcanie jej w prąd, który później napędza silnik elektryczny wspomagający samochód podczas ruszania. Mogą to być też bardziej zaawansowane systemy włącznie z całkowitym wyłączeniem silnika spalinowego gdy samochód stoi w korku. Wtedy samochód porusza się jedynie dzięki silnikowi elektrycznemu.

Toyota Prius,
źródło: http://www.toyotaclub.hg.pl/priustt.htm 
Chyba najbardziej popularnym samochodem hybrydowym jest Toyota Prius. System napędowy składa się z silnika spalinowego, silnika elektrycznego, generatora, zestawu baterii niklowo-metalowo-wodorowych, rozdzielacza energii i systemu kontroli. Przy ruszaniu lub jeździe przy małych prędkościach (na przykład w korkach) samochód napędzany jest jedynie przez silnik elektryczny. Silnik spalinowy jest wtedy wyłączony. Zostaje włączany przy większych prędkościach, gdy silnik elektryczny nie byłby już na tyle wydajny, oraz w przypadku konieczności ponownego naładowania baterii. Baterie są też ładowane przy hamowaniu. Wtedy część energii, którą normalnie pochłonęłyby klocki hamulcowe i oddały w postaci ciepła, jest przenoszona do generatora i przetwarzana w prąd do ładowania baterii.

Silnik hybrydowy w Toyocie pozwala na obniżenie zużycia paliwa nawet do 3,5 - 5 litrów na 100 km.

Zobacz też:
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/samochody-o-napedzie-hybrydowym/

0 komentarze:

Publikowanie komentarza