Theme Preview Rss

Jak jeździć ekologicznie? Jak oszczędzać paliwo

Eco driving to rodzaj jazdy, a zarazem nurt, który mimo, że pojawił się już w latach 90, to prawdziwą popularność zyskał stosunkowo niedawno. Eco driving polega na inteligentnej i oszczędnej jeździe samochodem i pozwala na oszczędność nawet do 30% paliwa.

Ale na czym polega eco driving? Jak jeździć ekologicznie?

Jest kilka zasad, które może wpoić sobie każdy kierowca. Przestrzeganie wszystkich tych zasad pozwala oszczędzić paliwo, a w rezultacie zmniejszyć koszty i emisję szkodliwych substancji do środowiska.
- Przede wszystkim o ile nie przyspieszamy, to powinniśmy jechać na najwyższym możliwym biegu. Nawet na piątce przy prędkości 50 km/h. Dzięki temu przy takiej samej prędkości silnik będzie miał mniejsze obroty, a co za tym idzie będzie spalał mniej paliwa.
Wskaźnik paliwa
- Ale jeżeli przyspieszasz, to wciskaj pedał gazu prawie do końca i szybko zmieniaj biegi. Pozwoli to na szybkie osiągnięcie najbardziej optymalnej prędkości.
- Jeżeli widzisz przed sobą czerwone światło, zdejmij nogę z gazu. Nie ma sensu przyspieszać, jeżeli wiesz, że za chwilę będziesz miał hamować.
- Zwalniając nie wrzucaj luzu. Lepiej hamować silnikiem i dojechać do skrzyżowania na zredukowanym biegu. Wtedy zużycie paliwa wynosi 0, podczas gdy na luzie silnik pobiera niewielkie ilości paliwa.
- Staraj się nie przekraczać 110 km/h na autostradzie. Z uwagi na znaczny wzrost oporu powietrza, przyspieszenie do 140 km/h powoduje wzrost zużycia paliwa o ponad 20%.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza