Theme Preview Rss

Elektrownie wiatrowe w Polsce - jakie są największe, jak wygląda rozwój energetyki wiatrowej

Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się jak nigdy dotąd. Jeszcze w 2005 roku łączna moc wszystkich elektrowni tego typu nie przekraczała 100 MW (tyle co jedna duża profesjonalna elektrownia wiatrowa). Już w 2009 roku łączna moc wzrosła do 1 GW (1000 MW). A pierwsze trzy kwartały 2010 roku były rekordowe dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Łączna moc elektrowni wzrosła wtedy o ponad 50%. Na rok 2011 planowanych jest też dużo nowych inwestycji, które pomogą utrzymać tempo wzrostu.

Niestety jesteśmy jeszcze daleko za niektórymi krajami w Unii Europejskiej. Na przykład w Niemczech łączna moc elektrowni wiatrowych w 2005 roku już przekroczyła 15 GW. W 2009 roku Polska była na 13 miejscu wśród państw Unii pod względem łącznej mocy elektrowni wiatrowych.

Elektrownia wiatrowa Kamieńsk, Źródło: rener.pl
Największą działającą elektrownią wiatrową w Polsce jest elektrownia w Margoninie o 60 turbinach i łącznej mocy 120 MW. Podobną moc ma elektrownia w Mieleszynie z jednymi z największych wiatraków w Europie (stumetrowe maszty i skrzydła o długości 50 metrów). Planowane są już też dużo większe inwestycje. Największa elektrownia wiatrowa ma być w Słupsku (320 MW) już w 2014 roku.

Energetyka wiatrowa w Polsce, mimo, że wciąż w powijakach, to jednak bardzo dynamicznie się rozwija i jest szansa, że w ciągu kilku lat osiągniemy łączne moce elektrowni wiatrowych porównywalne z czołówką Europy.

1 komentarze:

JARAS pisze...

Największa elektrownia w Polsce jest w Margoninie. Można ją zobaczyć na stronie internetowej www.turczyn.cba.pl

Publikowanie komentarza