Theme Preview Rss

Największa elektrownia wodna na świecie - Zapora Trzech Przełomów

Zapory wodne zachwycają swoim rozmiarem i potęgą. Nawet najmniejsze zapory to niesamowite konstrukcje o skali kilkukrotnie przekraczającej budynki i wieżowce. Jedną z największych tam, a na pewno największą elektrownią wodną jest Zapora Trzech Przełomów wybudowana na rzece Jangcy w Chinach.

Największa elektrownia wodna na świecie - widok z powietrzaOsiągnięcia

Budowa elektrowni została rozpoczęta w 1994 roku. Konstrukcja na dzień dzisiejszy jest już skończona, ale pełną produktywność elektrownia osiągnie dopiero w 2011 roku. Tama ma długość prawie 2,5 km i wysokość 180 metrów. Wytworzony przez tamę zalew ma długość 660 km!

Po osiągnięciu pełnej sprawności elektrownia będzie produkować ponad 22 000 MW prądu. Ponad sto razy więcej niż elektrownia przy tamie na Solinie w Polsce! Dziesięć razy więcej niż przeciętna elektrownia jądrowa!

Aby zbudować elektrownię przesiedlono półtora miliona ludzi.

Kontrowersje

Tak ogromna inwestycja ma oczywiście wpływ na środowisko. Z jednej strony, dzięki zastąpieniu spalania węgla, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 100 milionów ton (tyle co ze spalania 31 milionów ton węgla). Poza tym, ważną funkcją tamy jest kontrola wylewów Jangcy, które były dużym problemem dla mieszkańców miast położonych poniżej tamy.

Zapora Trzech PrzełomówZ drugiej strony, podwyższenie poziomu rzeki spowodowało większą erozję brzegów niż przed wybudowaniem tamy. Spływające w dół osady mogą spowodować większe ryzyko powodzi poniżej poziomu tamy, nie mówiąc już o niszczeniu wybrzeża zalewu przez osunięcia ziemi.

Kolejnym problemem jest zanieczyszczenie zbiornika ściekami, w tym też przemysłowymi. Może być to niezwykle poważny problem biorąc pod uwagę fakt, że Jangcy dostarcza jednej trzeciej wody pitnej dla mieszkańców Chin.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza