Theme Preview Rss

Jak działa pompa ciepła? Ile kosztuje i czy się opłaca?

Pompa ciepła jest relatywnie nową ekologiczną alternatywą dla ogrzewania domu. Mimo, że jest stosowana od niedawna, to szybko zyskuje nowych zwolenników. Ogólne działanie pompy ciepła można jednym znadniem określić tak:

Pompy ciepła działają odwrotnie do lodówek - transportują ciepło z zewnątrz (najczęściej z gleby) do środka domu. Nawet zimą temperatura kilkanaście-kilkadziesiąt metrów pod ziemią nie schodzi poniżej 7 stopni.
No dobrze, tylko w jaki sposób 7 stopni z gleby może ogrzać dom do temperatury powyżej 20 stopni? Cały proces przebiega już w kotłowni, w urządzeniach instalowanych wraz z pompą ciepła. Ciepła woda z gruntu przechodzi przez wymiennik ciepła ogrzewając specjalny płyn. Płyn po ogrzaniu paruje, po czym trafia do napędzanej prądem sprężarki, która zmniejszając objętość gazu zwiększa jego temperaturę. Tak ogrzany gaz zasila wewnętrzną instalację ogrzewania. Dalej ciepło przekazywane jest już do grzejników czy ogrzewa c.w.u. w tradycyjny sposób. Gaz po ogrzaniu płynu w instalacji ulega skropleniu i przez zawór rozprężny wraca do parownika.

Schemat działania pompy ciepła
Jak widać więc, pompa ciepła do działania potrzebuje też energii elektrycznej. Jednak jej zużycie jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

W przypadku instalacji pompy ciepła oprócz zakupu samych urządzeń i elementów instalacji musimy wykonać głębokie odwierty na kolektory. To, przy wysokiej cenie samej pompy powoduje, że cała inwestycja dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych może wynieść od 30 do nawet 45 tysięcy złotych.

Opłacalność pomp ciepła

Opłacalność pomp ciepła jest kwestią sporną. Jeżeli chodzi o koszty instalacji to są one o 25 - 40 tysięcy większe niż przeciętne koszty pieca. Niestety, użytkowanie pompy ciepła nie jest darmowe. Pompy ciepła zużywają energię elektryczną. Oczywiście nie są to wartości takie jak w przypadku ogrzewania mieszkania prądem, ale są. Można przyjąć, że w sezonie grzewczym koszt ogrzewania 160 metrów kwadratowych powierzchni to około 200 - 400 zł miesięcznie. Średnio dla roku możemy więc przyjąć 1200 - 2000 zł. Jeżeli te koszty porównamy na przykład z olejem opałowym, czy ogrzewaniem prądem, wtedy pompa ciepła zwróciłaby się po 5-15 latach. Jeżeli natomiast porównamy to z węglem, czy ekogroszkiem, wtedy ten czas znacznie rośnie. Nawet do 30-40 lat.

Pamiętajmy jednak, że korzystanie z pompy ciepła powoduje przedostawanie się dużo mniejszych ilości szkodliwych substancji do środowiska. Korzystamy z energii produkowanej przez elektrownie, które dzięki odpowiednim filtrom, dużym restrykcjom oraz efektowi skali produkują dużo mniej substancji na jednostkę ciepła niż własne ogrzewanie węglem.

Zobacz też:

http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/165/Ile-kosztuje-instalacja-pompy-ciepla/
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/pompa-ciepla/

1 komentarze:

BeMarta pisze...

Jestem na etapie wybierania pompy ciepła. Chcę to zrobić w sposób, który najszybciej mi się zwróci. Przyjęłam jednak, że pompa ciepła mówi być typu solankowego, czyli będę potrzebowała wiercenie. Wstępnie licząc pompa ciepłą ma mi się zwrócić po 8 latach... mam nadzieję :-)
Aktualny cennik pomp: http://www.pompy-ciepla-ceny.pl, a robocizna to już zależy od regionu i echnologii.

Publikowanie komentarza