Theme Preview Rss

Na czym polega dom pasywny?

Dom pasywny to standard budowy domu z zachowaniem zasad ograniczających ilość energii potrzebnej na ich ogrzewanie poprzez lepsze ocieplenie oraz inne rozwiązania, o których poniżej. Dobrze zaprojektowane i wykonane domy pasywne mogą mieć aż ośmiokrotnie niższe koszty ogrzewania niż domy tradycyjne. Możliwe jest osiągnięcie poziomu przy którym dom będzie wymagać jedynie 15 kWh na metr kwadratowy powierzchni rocznie (około 2-3 zł za metr kwadratowy).

Jakie są zasady stawiania domów pasywnych?

Przede wszystkim ważne jest, aby dom pasywny był projektowany od podstaw. Już na etapie projektu można wiele rzeczy przewidzieć tak, aby zużycie energii było mniejsze. Ponadto, w standardzie blogów pasywnych najczęściej optymalizuje się już dostępne rozwiązania, a nie wprowadza nowe.

Okna

W domach pasywnych kładzie się duży nacisk na jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej poprzez projektowanie dużych okien od strony południowej. Dla pozostałych stron świata stosuje się mniejsze okna, z tendencją na ich ograniczanie. Od strony północnej nie powinno być żadnych okien, dlatego zazwyczaj z tej strony projektowane są kotłownie, pralnie czy garderoby.

Ważna jest też budowa samych okien. Zazwyczaj stosuje się okna trójwarstwowe wypełnione gazem szlachetnym z wielokomorowymi ramami. Współczynnik przenikania ciepła powinien być poniżej 0,8 W/(m2*K).

Ściany

W domach pasywnych stosuje się ściany dwuwarstwowe ze współczynnikiem przenikania ciepła poniżej
0,15 W/(m2*K), co zazwyczaj odpowiada warstwie nośnej + ok. 40 cm ocieplenia.

Odzyskiwanie ciepła

W domach pasywnych ważną rolę pełni też odzyskiwanie ciepła (rekuperacja). Zimne powietrze z dworu najpierw przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, który nagrzewa je do poziomu 4-7 stopni (tyle co grunt kilka metrów pod ziemią). Powietrze później przechodzi przez rekuperator, gdzie przejmuje większość ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Na końcu dopiero powietrze to jest dogrzewane, by osiągnąć żądaną temperaturę.

Koszt budowy domu pasywnego jest zazwyczaj wyższy niż domu tradycyjnego o 5-30%, w zależności od wyboru projektu. Jednakże nawet, jeżeli nie zdecydujemy się na budowę domu pasywnego, warto zastosować część z w/w zasad, aby przynajmniej ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło jeżeli nie do 15kWh na metr kwadratowy, to chociaż poniżej "standardu".

Zobacz też:
http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/69/Czy-warto-budowac-dom-pasywny/
Dom pasywny - oferty na Budowlanki.pl

3 komentarze:

bloodysnowman pisze...

Myślę, że na chwilę obecną domy pasywne nie są opłacalną sprawą. Może za parę lat, kiedy tego typu rzeczy będą bardziej powszechne, elementy składowe nieco stanieją.. Ale ogólnie idea jest ciekawa.

barbara wojtkowska-guicherit pisze...

Witam.

Nie zgodzę się z powyższą opinią jako że sami zajmujemy się projektowaniem oraz budowaniem tego typu budynków. Są to budynki o połowę tańsze w wykonaniu od konwencjonalnych oraz o 80% tańsze w utrzymaniu od tych standardowych budynków z cegły lub pustaka.
Dla osób zainteresowanych pozyskaniem większej ilości informacji serdecznie zapraszamy na nasza stronę. http://ekocentrycy.pl
Dziekuję za pozwolenie umieszczenia tej informacji autorowi tego bloga.
Pozdrawiamy serdecznie.

LilkaLoka pisze...

bloodysnowman myślę, że nie masz racji. Domy pasywne nie tylko są opłacalne, ale i ekologiczne, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Ostatnio nawet słyszałam, że stworzono innowacyjny kocioł co, który jest energooszczędny, a co za tym idzie znacznie mniej szkodliwy dla środowiska. Warto stawiać na ekologię, bo to nasze życie.

Publikowanie komentarza