Theme Preview Rss

Indyjskie orzechy piorące - alternatywa dla chemii

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się alternatywne, naturalne środki czystości. Niewątpliwym hitem sezonu są indyjskie orzechy piorące. O tym, że przeżywają one właśnie rozkwit w Polsce, może chociażby świadczyć liczba aukcji tych produktów na Allegro: http://allegro.pl/listing.php/search?string=orzechy&category=49877.

Orzechy Sapindus mukorossi pochodzą z Indii, a swoje właściwości czyszczące zawdzięczają saponiny, która jest naturalnym detergentem. Substancja ta wykazuje właściwości odtłuszczające i czyszczące, i wydziela się z orzechów po zanurzeniu ich do wody. Przepołowione orzechy wystarczy włożyć w woreczku do prania, a bez proszku wyczyścimy ubrania i nadamy im naturalną miękkość i ładny zapach.

Orzechy piorące
Źródło: http://orzechypiorace.com.pl
Indyjskie orzechy piorące nadają się również do mycia naczyń, włosów oraz wszystkich zadań związanych z czystością w gospodarstwie domowym. Oczywiście wtedy należy najpierw przygotować odpowiedni ług poprzez gotowanie orzechów i późniejszą filtrację.

Orzechy można wykorzystywać wielokrotnie, aż do utraty ich barwy, co jest oznaką całkowitego wypłukania saponiny.

Co ciekawe, orzechy piorące są też dużo tańsze od innych środków czystości. Kilogram orzechów kosztuje niewiele ponad 30 zł (z dostawą), a starcza na co najmniej pół roku prania i stosowania w gospodarstwie.

1 komentarze:

Kuba Grom pisze...

Ciekawe czy da się podobnie wykorzystać korzenie mydlnicy?

Publikowanie komentarza