Theme Preview Rss

Ekologiczne pułapki na myszy. Humanitarne myszołapki

Szybko rozmnażające się i doskonale przystosowane do niesprzyjających warunków gryzonie mogą stanowić prawdziwą plagę piwnic, strychów, czy magazynów gdzie przechowana jest żywność. Pojawiają się w sklepach, restauracjach i innych miejscach publicznych. Poza tradycyjnymi produktami spożywczymi oraz odpadkami komunalnymi nie gardzą tekstyliami: nylonem, wełną itp. Konieczność zwalczanie szkodników nie podlega dyskusji, do rozważenia pozostaje jednak forma pozbycia się gryzoni z budynków.

Na wstępie warto podkreślić, że myszy należą do grupy zwierząt szczególnie wrażliwej na zapachy. Wybitnie nie lubią woni lawendy, dzikiej mięty, rumianku, dziewanny oraz oleandry. W odstraszaniu myszy przydadzą się również plasterki pokrojonej cytryny. Tępiąc niechcianych współlokatorów dobrze jest namierzyć trasę ich wędrówki, legowisko oraz miejsce, przez które dostają się z zewnątrz. Szczelne zamknięcie tych otworów może zapobiec wejściu kolejnych intruzów.

Niestety wciąż dużą popularnością niechlubnie cieszą się drastyczne środki zwalczania gryzoni. Śmiercionośne zatrzaskowe pułapki na myszy swym działaniem oparte są na prostym mechanizmie sprężynowym. Na haczyku umieszcza się kawałek pokarmu i zwabione nim zwierze zostaje unicestwione, nierzadko ginąc w męczarniach. Często pułapki bywają nieskuteczna, gdyż silna sprężyna powoduje odrzucenie ich w momencie zatrzaśnięcia. Jeszcze bardziej niebezpieczną metodą szkodliwą nie tylko dla zwierząt ale i ludzi jest dostępne w sprzedaży tzw. "zatrute ziarno zbóż". Mysz po spożyciu tym podobnego preparatu ginie przeważnie po dwóch dniach od zatrucia. Jest wiele zastrzeżeń do tych produktów, miedzy innymi nie istnieje możliwość kontroli, gdzie umrze dany gryzoń. Może on dostać do żywności, zanieczyszczając ją swymi odchodami, wydalinami po czym w niej ginie. Kolejnym niebezpieczeństwem jest przypadkowe połknięcie trutki przez dzieci i zwierzęta domowe.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej ekologicznych pułapek na myszy. Są one nie tylko skuteczne, ale i etyczne z punktu widzenia ochrony zwierząt. Przykładów humanitarnych sposobów rozwiązań jest wiele. Wykorzystując je mamy gwarancję pozbycia się niechcianych szkodników, nie krzywdząc ich przy tym. Po schwytaniu gryzonia, warto wypuścić go z dala od gospodarstwa domowego. Istnieje znikoma szansa, że ta sama mysz znowu pojawi się w naszym domu.

Plastikowe tunele swym działaniem opierają się na zasadzie działania dźwigni. Mysz zwabiona przynętą wchodzi do pułapki i zmienia kąt jej nachylenia. Powoduje przy tym jej zatrzaśnięcie. Sam pokarm umieszcza się wcześniej, zdejmując wieczko z tyłu pułapki. W środku mysz bez żadnego okaleczenia zostaje unieruchomiona.


Bardziej skomplikowaną i równie polecaną ekologiczną pułapka jest myszołapka sekwencyjna z ocynkowanej blachy. Opracowany mechanizm zapadek grawitacyjnych umożliwia złapanie większej ilości gryzoni bez konieczności ingerencji człowieka. Po wejściu myszy do środka pułapki zapadka automatycznie ustawia się w pozycji gotowej do chwycenia kolejnego gryzonia zabezpieczając jednocześnie przed wyjściem schwytanego już szkodnika. Wyposażona jest w dwa oddzielne wejścia, a jej pojemność szacuje się na około 30 myszy. Dodatkowo przezroczyste, plastikowe wieczko pozwala monitorować wypełnienie łapki. Wrota wejścia zwierząt są w pełni bezpieczne dla ich zdrowia i życia. Myszołapka daje możliwość wypuszczenia gryzoni z powrotem na wolność z dala od zabudowań. Kolejną zaletą jest jej nierdzewienie w wilgotnym środowisku, dzięki czemu nadaje się do wszechstronnego użycia.



Ekologiczna myszołapka może również opierać się na mechanizmie sprężynowym. Przynęta znajduje się wówczas w środku klatki, do której uchylona jest tylko jedna ścianka zamocowana na mocnej sprężynie. Długi pręt przymocowany do tych drzwiczek zaczepiony jest o haczyk przynęty. Gdy szkodnik wejdzie do środka i poruszy pokarmem, drzwiczki błyskawicznie się zatrzaskują. Schwytane zwierze nie ma możliwości wyjścia, ponieważ drzwiczki zamykają się od zewnątrz klatki do środka. Dużą zaletą tej łąpki jest możliwość zbudowania klatki dla większych gryzoni, a nawet drapieżników.



Ekologiczne pułapki są nie tylko bezpieczne dla myszy, które mogą być bez szwanku wypuszczone na wolność w nowej lokalizacji, ale również nieszkodliwe dla żywności i wody ludzi oraz zwierząt. Mechanizmów działania jest wiele, ale wszystkie łączy dążenie do niezawodności i ochrony niechcianych lokatorów. Czasem warto wczuć się w sytuację innych stworzeń.
Poniżej ciekawy projekt autorstwa pana Josselina Zaigouche "Switch me" nawiązujący do klasycznych łapek na myszy.


Zobacz też:
Ekologiczne metody zwalczania ślimaków w ogrodzie
Ekologiczne metody pozbycia się gołębi z dachu i balkonu
Domowe sposoby na pozbycie się kretów z ogrodu?

0 komentarze:

Prześlij komentarz