Theme Preview Rss

Ekologiczne metody zwalczania ślimaków w ogrodzie


Są oślizgłe i bardzo przebiegłe. Zjadają wszystko co napotkają na swojej drodze, żerują w nocy i co gorsza mnożą się na potęgę. Ślimaki, bo o nich mowa, niejednemu działkowcowi spędzają sen z powiek. Te mięczaki niszczona cały trud włożony w wyhodowanie własnej sałaty czy pomidora. Ślimaki, zwłaszcza te "bez domków" potrafią poczynić wielkie szkody w uprawach...



W naturze ślimaki są bardzo pożytecznymi stworzeniami, zajmują się likwidacją wszelkiego rodzaju odpadów ( dzięki czemu biorą aktywny udział m. in. przy tworzeniu ziemi próchniczej). Co jednak zrobić gdy ślimaki zaczynają rozmnażać się nadmiernie? Nie mają one zbyt wielu wrogów w naturze, czy zatem nic nie jest w stanie powstrzymać ich nadmiernej ekspansji?

Oczywiście są metody na zwalczanie plagi ślimaków. Mając na względzie dobro przyrody powinniśmy sięgnąć jednak po ekologiczne sposoby walki z tymi szkodnikami.



I. Możemy "zbierać" je do pojemnika i wywozić z ogrodu. Czasem wystarczy nawet spróbować odgrodzić im dostęp do niektórych grządek, obsypując je dookoła wapnem lub trocinami.

II. Ślimaki nie lubią kawy, jest to bardzo prosty środek do ich zwalczania. Wystarczy spryskać rośliny kawą, aby nachalnym mięczakom one nie posmakowały.

III. Płotki przeciw ślimakom. Są wykonane z metalowych bądź drewnianych płytek o wysokości od 10 do 15 cm, po których ślimaki nie przedostaną się na drugą stronę.

IV. Pojemniki z piwem. Należy je rozłożyć w miejscach najczęściej odwiedzanych przez szkodniki. Następnego dnia pojemniki trzeba opróżnić, wynosząc ślimaki daleko poza obręb działki.

Zobacz też:
Ekologiczne sposoby na pozbycie się komarów
Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia komarów

0 komentarze:

Prześlij komentarz