Theme Preview Rss

Praktyczne torby bawełniane zamiast jednorazowych reklamówek



Jednorazowe foliowe torby na zakupy są potencjalnym zagrożeniem dla środowiska. Ich wieloletni rozkład powoduje ogromne spustoszenie dla gleby. Utylizacja tego rodzaju produktu związana jest z wytwarzaniem do atmosfery trujących związków chemicznych, które to sprzyjają powiększaniu się dziury ozonowej. Obecnie dostępne są torby z różnymi dodatkami, których składniki, użyte w procesie produkcji przyspieszają degradację folii polietylenowej. Można do nich zaliczyć torby degradowalne (torby handlowe z folii polietylenowych wytworzone z udziałem dodatków przyspieszających degradację wyrobu) oraz biodegradowalne, wykonywane z tzw. polimerów biodegradowalnych, które są wrażliwe na działanie enzymów wytwarzanych przez bakterie i grzyby. Ich końcowymi produktami biodegradacji są kompost, woda i gazy (dwutlenek węgla lub metan). Przynajmniej w teorii, te dwa rodzaje wymienionych toreb są bardziej "przyjazne środowisku" ( w rzeczywistości, do ich produkcji zużywa się więcej energii niż do produkcji "zwykłych" jednorazówek).

Jako konsumenci, możemy na szeroką skalę przyczynić się do racjonalnego dbania o przyrodę. Jednym z przykładów takiego zachowania "pro ekologicznego" jest stosowanie artykułów wielokrotnego użytku jako alternatywy dla jednorazowych produktów. Konkretnie chodzi o zamianę jednorazowych toreb foliowych na torby bawełniane.
Zakupy wymagają od nas sięgnięcia po foliowe jednorazówki, bądź ich odpowiedniki. Reklamówki rzadko jednak są wystarczająco wytrzymałe. Dlatego ich idealnym odpowiednikiem mogą być torby bawełniane. Poza tym, że są bardziej trwałe pozwalają nosić więcej zakupów. Możemy je dowolnie ozdabiać nadając im tym samym indywidualnego charakteru.
Do dyspozycji mamy różne modele i wzory. Producenci zadbali o to, by na rynku pojawiły się zarówno takie na ramię, jak i typowe torby na zakupy. Można z nich korzystać wielokrotnie, są zatem bardziej ekonomiczne od wyrobów foliowych.


Źródło zdjęcia: www.torebki-ekologiczne.pl

Zobacz też:

Odzież ekologiczna w trosce o skórę i środowisko. Organiczne materiały wykorzystywane w produkcji ubrań
Recykling na wybiegu i moda z odzysku

 

0 komentarze:

Prześlij komentarz