Coraz częściej mówi się o modzie na ubrania ekologiczne. Ich wyższość nad odzieżą wykonaną ze sztucznych materiałów jak włókna poliestrowe podkreślana jest przez media. Naturalne tkaniny, które są przyjazne środowisku wytwarza się także w trosce o nasze ciała. Czy tak jest w istocie? Na co należy zwracać uwagę przy kompletowaniu własnej garderoby?
Unikanie surowców sztucznych wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym wcale nie jest takie proste. Jeśli jeszcze w codziennych strojach można postawić na 100% bawełnę organiczną, len, ramię czy konopie, to kupując stroje wieczorowe trudno znaleźć kreację pozbawianą dodatków z włókien poliestrowych, do tego nie każdy może sobie pozwolić na elegancką sukienkę czy koszulę z organicznych tkanin jak np. z jedwabiu. Zwolennicy ubrań ekologicznych podkreślają ich krótszy czas rozkładu na wysypiskach śmieci, mniejsze zużycie wody podczas produkcji oraz rzadsze występowanie uczuleń i odparzeń skóry przy ich częstym noszeniu. Inną dużą zaletą ubrań z bawełny jest ich większa przewiewność i lepsza chłonność potu, stąd idealnie sprawdzają się w upalne dni i ciepłe wieczory. Są także miłe w dotyku, dlatego warto kupować ubrania dla dzieci i niemowląt oraz bieliznę osobistą wytwarzaną z naturalnych włókien.
Wiadomo, że nie tylko sam surowiec, z którego wykonany jest materiał jest ważny. Wiele zależy od sposobu uprawiania roślin, ich zbierania, systemu produkcji, a także przetwarzania w tym chemicznej obróbki i rodzaju stosowanych barwników. Wiele firm starających się o miano ekologicznych projektuje ubrania o naturalnych barwach, bez chemicznego farbowania i stosowania silnych odczynników w celu uzyskania śnieżnej bieli. Podczas uprawy bawełny ekologicznej w odróżnieniu od komercyjnej nie mogą być stosowane pestycydy ani sztuczne środki ochrony roślin minimum przez trzy lata przed uzyskaniem certyfikatu ekologicznej plantacji bawełny. Plantatorzy do nawożenia roślin mogą wykorzystywać jedynie naturalne i łatwo rozkładające się substancje, jak owadobójczy czosnek, papryka chilli, kwasek cytrynowe i pożyteczne owady. Także zbieranie bawełny na plantacjach ekologicznych różni się od tych uprzemysłowionych. Cała praca wykonywana jest praktycznie ręcznie, a nie kombajnem przez co nie dochodzi do wymieszania oleju z nasion z bawełną. Nie trzeba wówczas używać silnych chemicznie środków czyszczących co podnosi jakość bawełny i zmniejsza szkodliwość dla środowiska. Bawełna organiczna podlega także szybszemu rozkładowi. Szacuje się, że jej odpowiedniczka produkowana komercyjnie podobnie jak materiały wykonane ze sztucznych tworzyw może zalegać na wysypiskach nawet do 500 lat.
Odzież ekologiczna posiada jednak swoje wady. Trudniej ją wyczyścić z zabrudzeń, podatna jest również na zagniecenia. Także wyższa cena zniechęca potencjalnych nabywców. Samo wytwarzanie ubrań z naturalnych surowców nie wystarcza, by uzyskały one miano eko. Szukając artykuły producentów spełniających socjalne oraz ekologiczne standardy, zwraca się uwagę na informacje umieszczone na matce. Produkty z bawełny powinny mieć napis: „100% organic cotton” oraz tak jak artykuły wykonane z innych naturalnych materiałów przyjaznych środowisku logo "Sprawiedliwego Handlu" („Fairtrade”). W Unii Europejskiej towary ekologiczne oznaczone są też znaczkiem stokrotki.
Zobacz też:
Recykling na wybiegu
Kosmetyki naturalne
Odzież ekologiczna w trosce o skórę i środowisko. Organiczne materiały wykorzystywane w produkcji ubrań.
Autor:
Autorka
on poniedziałek, 5 września 2011
Etykiety:
ekologia w domu,
ekologia w modzie
Reklama
Blog Archive
-
►
2013
(14)
- ► października (3)
-
►
2012
(24)
- ► października (2)
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
0 komentarze:
Prześlij komentarz