Zwiększająca się społeczna świadomość ekologiczna dotyka każdej sfery naszego życia. Dotyczy to także kwestii zabawek dla dzieci. W sklepach pojawia się coraz więcej zabawek z tworzyw biodegradowalnych, wyprodukowanych z materiałów odnawialnych pochodzących z recyklingu.
Takie zabawki są bezpieczne i wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Poza tym mogą spełnić niebagatelną rolę w jego edukacji proekologicznej. Bawiąc, wspierają zainteresowanie naturą i wzbudzają szacunek do niej.
Zabawki z drewna.
Mają bardzo długą tradycję i staja się coraz bardziej popularne, wypierając popularne plastikowe gadżety. Jest bardzo dużo wzorów i kolorów jednak najczęściej wybierane są drewniane klocki. W kategorii popularności, zaraz za klockami plasują się wszelkiego rodzaju układanki, puzzle lecz również drewniane samochodziki, kolejki czy domki dla lalek.
Warto szukać zabawek drewnianym ze znakiem FSC, jest to międzynarodowa organizacja non-profit, skupiająca różne instytucje zainteresowane wspieraniem odpowiedzialności ekologicznej w zakresie gospodarki leśnej (fsc.pl).
Szmacianki.
Szmaciane zabawki również wracają do łask. Taką mięciutką przytulankę dziecko zawsze chętnie weźmie ze sobą na eskapadę, przez to zwiąże się z nią emocjonalnie i nauczy się budować więzi międzyludzkie.
Tekturowe.
Tektura jest idealnym tworzywem do produkcji domków, mebelków i zabawek dla dzieci. Jest materiałem niezwykle inspirującym, dającym dziecku możliwość rozwijania własnej kreatywności. Taka zabawka nadaje się do zorganizowanych zabaw dla całej grupy dzieci i stanowi przestrzenną formę swobodnego wyrażania dziecięcej ekspresji. Makiety papierowych zabawek są łatwe do złożenia i rozłożenia.
Zabawki zrobione własnoręcznie.
Pamiętajmy, że zabawki ekologiczne można wykonać samodzielnie! Nie wydamy żadnych pieniędzy i może się okazać, że będziemy się przy tym dobrze bawić. Wykonanie ludzików z kasztanów i żołędzi lub z czegoś innego, co akurat znajduje się w domu (np. włóczka) nie jest takie trudne. Liczy się pomysłowość i przekonanie, że można zrobić coś z niczego.
Ważne, aby do "tworzenia" zabawki zaangażować również dziecko ( w takim stopniu, w jakim jest to możliwe). Da nam to wiele satysfakcji a chwile spędzone wspólnie z dzieckiem będą dodatkową nagrodą. Taka zabawa przez naukę, poza bliższym kontaktem i wzmocnieniem więzi między dzieckiem a rodzicem, pobudzi kreatywność i nauczy samodzielności.
Źródło zdjęcia: www.ekonsument.pl
Zobacz też:
Pokoje dziecięce, aranżacje, galeria zdjęć, projekty pokoju dla dzieci
Soki w kartonach, szklanych butelkach czy z sokowirówki - które lepsze? Czy warto kupować gotowe soki czy samemu wyciskać owoce?
Ekologiczne zabawki dla dzieci. Skąd bierze się ich coraz większa popularność?
Autor:
Autor
on niedziela, 21 sierpnia 2011
Etykiety:
ekologia w domu,
produkty ekologiczne
Reklama
Blog Archive
-
►
2013
(14)
- ► października (3)
-
►
2012
(24)
- ► października (2)
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
0 komentarze:
Prześlij komentarz