Można śmiało stwierdzić, że nakrętkowa akcja objęła całą Polskę. Z początku do pomysłu zbierania plastikowych nakrętek od butelek włączyły się dzieci z przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych. Obecnie odruch niewyrzucania różnego rodzaju zakrętek, kapsli, korków, wieczek i pokrywek wykonanych z PET został przejęty także przez ich rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Zbiórką użytecznych śmieci zajmują się fundacje, przekazujące je następnie firmą recyklinkowym przy głośnej aprobacie wielu kampanii proekologicznych.
Kilogram plastikowych nakrętek wykonanych wyłącznie z PET, termoplastycznego polimeru, stosowanego głównie do produkcji opakowań żywności i kosmetyków przeliczany jest średnio na 75 groszy. Przedsiębiorstwom dużo bardziej opłaca się poddać recyklingowi PET niż wytwarzać go każdorazowo od podstaw. Surowiec jest szeroko rozpowszechniony w użyciu, dzięki możliwości jego bezpiecznego kontaktu z żywnością, w szczególności napojów, soków, olejów jadalnych. Wykorzystywany jest także jako wykończenie kartonowych opakowań. Koszt wózka nakrętek PET to 4-6 tys. zł, czyli wartość koło sześciu ton polimeru. Nie istotny jest kształt, kolor czy producent plastikowych odpadów, liczy się ilość, wykorzystywana do produkcji granulatu. To z niego tworzone są ponownie nowe zakrętki, plastikowe opakowania, rury PCV lub obudowy komputerów i innych urządzeń.
Pomysły akcji nakrętkowej został rozpowszechniony przez studentów z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, a koordynatorem całego przedsięwzięcia stał się Michał Żukrowski(zakretki.info). Wszystko zaczęło się od kameralnej zbiórki charytatywnej dla znajomego. Następnie idea akcji stopniowo opanowała cały kraj. Każdy zebrany kilogram zostaje spieniężony na subkoncie fundacji, przeznaczonej na zakup wózków inwalidzkich i rehabilitację. Nakrętki dostarczane do siedziby fundacji i pokrewnych stowarzyszeń są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy, po czym sprzedawane firmie recyklingowej. Następnie firma wpłaca równowartość pieniężną na subkonto pacjentów fundacji.
Podobne akcje organizowane są także przez osoby prywatne. Należy jednak sprawdzić, czy osoby te należą do istniejącej fundacji charytatywnej. Niestety trzeba mieć na uwadze nieuczciwych zbieraczy, promujących swoją działalność na forach, blogach, a nawet wśród znajomych.
Oprócz wsparcia potrzebujących, akcja niesie jeszcze inne korzyści, w szczególności dla środowiska. Opakowania bez nakrętek łatwiej zgnieść, zmniejszając ich powierzchnię. Dzięki temu więcej może się zmieścić odpadów podczas transportu i na składowni. Obniża to koszty i czas poddawania materiałów recyklingowi. Nie bez znaczenia jest automatyczna pomoc w segregacji dwóch różnych materiałów opakowań, szczególnie ma to znaczenie przy kartonowych pojemnikach z plastikową nakrętką lub kapslem, ale także w butelkach po napojach. Następną zaletą odkręcania zużytych opakowań jest możliwość późniejszego ich sprasowania. Bez zdjęcia nakrętek nie da się do końca zgnieść odpadów. Nawet jeśli nie włącza się do akcji zbierania nakrętek, powinno się zdejmować je z pustych butelek i innych pojemników. Pozwoli to przyczynić się do zmniejszania powierzchni wysypisk, oszczędza ludziom czas i pieniądze. Kiedy pamięta się o zbieraniu nakrętek, jednocześnie zwraca się uwagę na losy reszty zużytego opakowania. Chętniej wyrzuca się tworzywa sztuczne do koszy do tego przeznaczonych.
Zbieranie plastikowych nakrętek i przekazywanie je fundacjom to jeden z lepszych programów proekologicznych. Akcja zajmuje się z ważnym aspektem, jakim jest edukacja młodzieży. Zdejmowanie nakrętek szybko wchodzi ludziom w nawyk i łatwo go propagować wśród rodziny czy znajomych.
Zobacz też:
Polimery biodegradowalne
Segregacja odpadów
Jakie ekologiczne materiały do budowy domu?
Ciekawe miejsca okolic Krakowa
Zbieranie plastikowych nakrętek od butelek – akcja recyklingu PET
Autor:
Autorka
on wtorek, 2 sierpnia 2011
Etykiety:
produkty ekologiczne
Reklama
Blog Archive
-
►
2013
(14)
- ► października (3)
-
►
2012
(24)
- ► października (2)
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
0 komentarze:
Prześlij komentarz