Theme Preview Rss

Jak działa segregacja odpadów i jakie śmieci można recyklingować?

Czy wiesz, że w ciągu całego życia każdy człowiek produkuje około 600 razy więcej śmieci niż sam waży? W dużych miastach każdego dnia na wysypiska trafia kilkaset ton śmieci. Przy takim tempie niedługo utoniemy w śmieciach! Dlatego tak ważna jest segregacja śmieci i ich recykling.

Większość śmieci, które dla nas są bezużyteczne, można wykorzystać, co nie tylko zmniejsza produkcję odpadów, ale także obniża zapotrzebowanie na nowe surowce, co również korzystnie wpływa na środowisko. Śmieci, które wrzucamy do specjalnych pojemników są najpierw sortowane, a później przetwarzane na nowe materiały. W przypadku niektórych surowców śmieci mogą być wykorzystane w 100% do produkcji nowego produktu. W innych przypadkach do surowców z recyklingu dodaje się czyste surowce, by uzupełnić braki w materiałach przetworzonych.

Co można recyklingować?

Informacje na temat śmieci, które można segregować i recyklingować są zazwyczaj umieszczane na pojemnikach na śmieci. Jednak oprócz samego faktu możliwości recyklingu ciekawe są też metody wykorzystania takich materiałów:

Szkło

Kosze do recyklingu szkła
Szkło może być przetwarzane w całości i surowce z recyklingu same wystarczają do wytworzenia nowego produktu. Oprócz oczywistych zalet z przetwarzania śmieci, wytwarzanie produktów ze szkła z recyklingu jest dodatkowo mniej energochłonne niż wytwarzanie ich od surowców wstępnych. A więc, przy produkcji wydziela się mniej gazów cieplarnianych.

Zazwyczaj szkło kolorowe wykorzystywane jest do produkcji nowych pojemników ze szkła kolorowego, a czyste do produkcji czystych. Dlatego zazwyczaj mamy do wyboru dwa pojemniki na szkło. Jeden na kolorowe, drugi na czyste.

Decydując się na segregację szkła dobrze jest opłukać wnętrze, ponieważ pozostałości po jedzeniu czy napojach przyciągają owady i bakterie. Nie ma, natomiast, potrzeby zdzierania naklejek, gdyż szkło jest i tak czyszczone w fabryce.

Ważne jest to, żeby do pojemników na szkło nie wyrzucać szyb, ceramiki, żarówek czy naczyń żaroodpornych, ponieważ mogą one uszkodzić piec w fabryce.

Odpady organiczne

Kompostownik
Recyklingować możemy też odpady z ogródka czy kuchni. Służą do tego kompostowniki, które oprócz pozbycia się śmieci dają też pożyteczny w ogrodzie kompost. Kompostownik może zrobić każdy, kto mieszka w domu i ma wystarczająco miejsca. Wystarczy zbić kilka desek i odpowiednio o niego dbać, by po 10-12 miesiącach śmieci "przemieniły" się w nawóz. W ten sposób można przetwarzać liście, trawę, odchody zwierzęce, resztki z kuchni (oprócz mięsa i owoców cytrusowych), zgniłe owoce, popiół z kominka a nawet czysty papier.

Zobacz też: jak działa kompostownik i co można kompostować.

Papier i tektura

Śmieci papierowe
Z papierem są niestety największe problemy w recyklingu. Przede wszystkim przy przetwarzaniu papieru skracają się wytworzone z roślin włókna i stopniowo dochodzi do tego, że są one zbyt krótkie, aby powstał nowy produkt. Dlatego do produkcji nowego papieru można dodawać tylko kilkadziesiąt procent papieru z recyklingu. Ponadto są różne jakości papieru. Z ręczników kuchennych nie można wyprodukować papieru do drukarki. Dlatego konieczna jest dodatkowa segregacja. No i na końcu, papier często pokryty jest tuszem, więc przed przetworzeniem konieczne jest jego usunięcie. Wymaga to użycia wybielaczy, a podczas wybielania wytwarzane są odpady toksyczne. Dlatego recykling papieru nie jest tak czysty, jak byśmy chcieli.

Nie mniej jednak warto recyklingować papier, szczególnie ten nie pokryty tuszem. Nie można natomiast przetwarzać papieru z chusteczek, czy papieru toaletowego, ani papieru pokrytego woskiem czy laminatem.

Metale i aluminium

Metale i aluminium można recyklingować wielokrotnie i tak samo jak w przypadku szkła mogą w całości zostać przetworzone w nowy produkt. Ponadto, wydobywanie i przetwarzanie metali jest bardzo energochłonnym procesem, więc korzystanie z już przetworzonych materiałów jest bardzo opłacalne.

Segregując odpady metalowe i aluminiowe z kuchni powinniśmy ze względów sanitarnych opłukać je z resztek jedzenia.

Plastik

Śmieci plastikowe
Ze wszystkich rzeczy, które wyrzucamy na śmieci, to właśnie plastik powoduje najwięcej problemów. Po pierwsze, plastik w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stał się najbardziej popularnym materiałem do pakowania produktów żywnościowych i napojów, więc tego typu śmieci nagromadziło się bardzo dużo. Poza tym, przetwarzanie plastiku jest problematyczne, ponieważ istnieje tak wiele rodzajów tego materiału, że nie można zastosować jednej metody do przetwarzania wszystkich. Ponadto, pojemniki plastikowe są duże i szczególnie w przypadku butelek, jeżeli wyrzucimy je zakręcone, wtedy takie śmieci ciężko skompresować i zajmują więcej miejsca zarówno w przechowywaniu, jak i transporcie.

Tym bardziej ważne jest, żeby recyklingować plastik. Sortownie odpadów poradzą sobie z rozdzieleniem surowców na poszczególne rodzaje, wystarczy tylko dać im szansę. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze zdejmować nakrętki z butelek oraz w miarę możliwości zgniatać pojemniki, by zajmowały mniej miejsca.

Najbardziej popularnym plastikiem w naszych domach jest PET. Plastik ten nie może być przetworzony ponownie w butelki, ale wykorzystuje się go w produkcji izolacji. Grubsze butelki i zbiorniki stworzone są z HDPE, który może być przetworzony w bardziej wytrzymałe materiały, takie jak chociażby rury czy duże zbiorniki.

1 komentarze:

Danio pisze...

Bardzo estetyczny, ciekawy blog. Robię właśnie pracę semestralną z WOS'u na temat ekologii i twoja strona bardzo mi się przydaję. Pozdrawiam. :)

Prześlij komentarz