Theme Preview Rss

Jak wykorzystać deszczówkę?

Deszczówka dzięki odpowiedniej instalacji może być wykorzystana nie tylko na potrzeby ogrodu ale również w domu. Wodę pozyskaną z opadów stosuje się do czynności niewymagających idealnie czystości. Pozwala to zaoszczędzić zużycie wody wodociągowej i przy tym zagospodarować kłopotliwą ilość wody podczas ulewnych deszczy.

Deszczówka posiadająca lekko kwaśny odczyn nadaje się do podlewania roślin, szczególnie preferujących kwaśne gleby (np. magnolie, hortensje, wrzosy). Elementy zbierające i rozprowadzające deszczówkę muszą być wykonane z nierdzewnego materiału, warto je "ukryć" pod ziemią albo zamaskować pnączami. Betonowe zbiorniki można wykonać samemu, wykorzystując pierścienie pod studnie. Po zainstalowaniu pompy, filtra oraz systemu rur doprowadzających wodę do domu, z powodzeniem używa się deszczówki do prania, spłukiwania WC. Woda opadowa charakteryzuje się niską zawartością minerałów, zmniejsza zatem osadzanie się kamienia na urządzeniach sanitarnych, lakierze samochodowym oraz ogranicza zużycie proszków do prania i płukania tkanin. Miękka woda pozwala przez to zredukować ilość stosowanych detergentów. Sama w sobie nie posiada zbyt wiele zanieczyszczeń, w głównej mierze traci na jałowości odbywając wędrówkę po powierzchni dachu czy w rynnach.

Według statystyk ponad połowę zużywanej wody pitnej przez przeciętnego Polaka można zastąpić wodą deszczową. Realizowanie tego założenie jest niezwykle korzystne finansowo. Wymaga jednak odpowiedniej instalacji. Bardziej wyspecjalizowane zapewniają w czasie większych susz dopływ do zbiornika z deszczówką bądź do układu rur spustowych wody wodociągowej. Natomiast w okresie zmożonych opadów sprawdza się rozprowadzenie nadmiaru wody do kanalizacji deszczowej lub dzięki tzw. rozsączaczom na terenie własnej działki rurami drenarskimi, poprzez studnie chłonne lub odstojniki. Instalacja rozsączająca pozwala dodatkowo zaoszczędzić na opłatach za ścieki. Także dachy, po którym spływa pozyskiwana deszczówka, powinien posiadać pokrycie ceramiczne, betonowe lub blaszane, z kolei rynny i transportujące rury spustowe dobrze gdy są stalowe albo wykonane z miedzi.

Zobacz też:
Jak zbudować własny zbiornik na deszczówkę

0 komentarze:

Prześlij komentarz