Theme Preview Rss

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ekologiczna alternatywa dla szamba

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz bardziej popularną alternatywą dla szamb bezodpływowych w miejscach, gdzie nie ma kanalizacji. Mimo większych kosztów instalacji coraz więcej osób się na takie rozwiązanie decyduje.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wygląda podobnie jak szambo bezodpływowe. Tu również mamy zakopany w ziemi zbiornik. Różnica polega na tym, że do zbiornika dodawane są specjalne bakterie beztlenowe, które rozkładają zawartość szamba na wodę i substancje proste. Substancje stałe osiadają na dnie, podczas gdy woda po przefiltrowaniu rozprowadzana jest drenażem do gleby.

Dzięki temu, że większa część szamba trafia do gleby (woda), w zbiorniku pozostaje mniej substancji, które muszą być wywiezione. Dlatego taką oczyszczalnię opróżnia się z reguły raz na kilka lat. Jedynym kosztem, który musimy ponieść to zakup odpowiednich materiałów eksploatacyjnych (bakterii). Przyjmuje się, że koszt instalacji oczyszczalni (około 10-15 tysięcy zł - dwa razy więcej niż dla szamba) zwraca się już po 5 latach.

Zobacz też:
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

0 komentarze:

Prześlij komentarz