Theme Preview Rss

Ekologiczny opał

Co prawda ekologiczne ogrzewanie bazuje na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, to jednak pozyskiwanie ciepła z ekologicznego opału jest dobrym rozwiązaniem dla miłośników konwencjonalnych metod grzewczych. Zastąpienie tradycyjnego drewna biomasą czy brykietem, pozwala między innymi zapobiec niepotrzebnemu ścinaniu drzew.

Brykiety jako materiał wytwarzany z trociny i odpadów drzewnych występuje w postaci sypkich, regularnych, sprasowanych bloków. Powstaje z trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy lub innych surowców roślinnych. Istnieją przede wszystkim dwie odmiany różniące się technologią produkcji: brykiet wytwarzany dzięki prasowaniu pod ciśnieniem i brykiet z dodatkiem substancji chemicznych. Z uwagi na wydzielanie przykrej woni podczas spalania brykietu drugiego rodzaju, znajduje on zastosowanie w celach przemysłowych. Na potrzeby opalania prywatnych kominków przeznacza się brykiet w czystej postaci. Choć nie szczyci się walorami estetycznymi jak drewno, przy porównaniu nie można pominąć zalety, jakim jest jego wyższa wartość energetyczna. Można zakupić brykiet w formie odłamków o przekroju kołowym lub prostokątnym albo pelet. Pozwala w tani, ekologiczny sposób ogrzewać dom, zmniejszając emisję substancji toksycznych.

Pelety bywają nieraz oddzielnie traktowane jako postać biomasy. Cechuje je niska wilgotność oraz wytwarzanie niewielka ilość popiołu w czasie spalania. Występują w formie drobnego granulatu pochodzącego z pulpy trocin drzew iglastych. Wartość energetyczna 1 kg peletu porównywana jest z 0,5 m³ gazu ziemnego. Opłacalne paliwo może być stosowane w kotłach grzewczych oraz piecach kominkowych.

Ogrzewanie kotłem na biomasę spalającym zrębki, pelety, drewno kawałkowane, ziarno czy słomę dzięki zastosowaniu podajnika ułatwia obsługę. Kocioł na pelety wymaga ładowania jedynie dwa razy w tygodniu. Trzeba się jednak liczyć z koniecznym odpowiednim przechowywaniem zwłaszcza zrębków, aby zapobiegać procesom gnilnym surowców roślinnych.

Pelety oraz brykiet stanowią korzystną alternatywę dla tradycyjnych metod opału. Dodatkowo dzięki krótszej drodze transportu opału od producenta do klienta ogranicza się zanieczyszczenie przyrody podczas ekspedycji. Pozwalają w codziennym użytkowaniu zadbać o środowisko, a przy tym żyć ekonomiczniej.

0 komentarze:

Prześlij komentarz