Od kilku lat pojęcie toreb ekologicznych staje się coraz bardziej popularne. Większość supermarketów zastąpiła zwykłe foliówki torbami ekologicznymi, często za dodatkową opłatą. Ale czy te nowe torby są faktycznie ekologiczne?
Foliówka a torba papierowa
Na zachodzie bardzo popularne są torby papierowe, które rzekomo mogą być bardziej ekologiczne niż torby foliowe. Prawda jest jednak taka, że produkcja toreb papierowych wymaga dużo więcej energii niż produkcja toreb foliowych, więc bardziej obciąża środowisko. Ponadto, do produkcji papieru potrzeba drewna, nawet przy częściowym recyklingu makulatury. Dodatkowo jeszcze torby papierowe zajmują więcej miejsca niż torby foliowe, więc ich transport i składowanie jest bardziej kłopotliwe.
Torby biodegradowalne
Na większości toreb oznaczonych jako ekologiczne, widnieje informacja o tym, że torba jest częściowo lub w całości biodegradowalna. Dzieje się tak poprzez wykorzystanie w produkcji materiałów pochodzenia roślinnego, które mogą być później trawione przez mikroorganizmy, albo poprzez specjalne modyfikacje polimerów, które pozwalają na stopniowy rozpad łańcuchów dzięki działaniu słońca, temperatury lub po prostu po użytkowaniu. Powoduje to, że torby biodegradowalne mogą stopniowo rozkładać się na coraz mniejsze części, aż w końcu w całości przekształcą się w wodę, dwutlenek węgla i humus.
Niestety, aby proces ten mógł się skutecznie zakończyć, torby tego typu muszą znaleźć się w kompostowniku, w przeciwnym wypadku bakterie nie będą miały do nich dostępu i proces nie będzie efektywny. Nie wystarczy więc stosować tego typu toreb. Potrzeba je odpowiednio segregować wrzucając je do pojemników na plastik.
Przede wszystkim zdrowy rozsądek
Wprowadzenie toreb ekologicznych przez supermarkety ma w większości przypadków cel marketingowy. Markety albo zarabiają na torbach, które od niedawna stały się płatne lub wykorzystują wprowadzenie toreb ekologicznych w celach public relations. Nie mniej jednak, takie podejście może skutecznie zmienić przyzwyczajenia klientów i spowodować, że chociaż część z nas będzie wielokrotnie używać wcześniej zakupionych toreb, przez co zmniejszy się produkcja nowych foliówek, mniej będzie też z nich śmieci.
Prawdy i mity o torbach ekologicznych
Autor:
Janek
on sobota, 25 grudnia 2010
Etykiety:
ekologia w domu,
produkty ekologiczne
Reklama
Blog Archive
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
0 komentarze:
Prześlij komentarz