Światowe koncerny spożywcze od dawna interesują się tworzywami biodegradowalnymi, dostrzegając w nich możliwość zmniejszenia emisji CO2 i dostosowania produkcji do norm środowiskowych. A te zaostrzają się coraz bardziej. Poza tym, konsumenci chętnie sięgają po produkty, które są „bio”.
Coca-Cola, Pepsi, Frito-Lay. Te koncerny znane są na całym świecie. Obecnie w każdym z nich prowadzone są prace nad zastosowaniem polimerów biodegradowalnych pozyskiwanych z masy roślinnej (głównie PLA) do produkcji opakowań. W dwóch pierwszych przypadkach chodzi o butelki PET, w ostatnim o torby na chipsy i paluszki.
Coca Cola rozpoczęła produkcję butelek o nazwie Plant-Bottle. Składają się one w 30 procentach z trzciny cukrowej i melasy, ulegającym naturalnej biodegradacji. Przeprowadzone na zlecenie koncernu analizy cyklu życia tego typu opakowań wykazały, że w porównaniu z tradycyjnym zastosowaniem butelek PET można zaoszczędzić do 25 procent emisji dwutlenku węgla. Plant-Bottles mają stopniowo zastępować butelki PET.
Największy rywal Coca Coli – koncern PepsiCo już teraz przygotował butelki przygotowane w 100 procentach z surowców ulegających biodegradacji, tym samym wyprzedzając konkurenta. Mają one zastąpić tradycyjne plastikowe butelki już w 2012 roku. Wykorzystywane do ich produkcji biopolimery są pozyskiwane głównie z przemysłowych odpadów roślinnych – w tym łusek kukurydzianych, skórek pomarańczowych lub obierek z ziemniaków. Nowe butelki nie różnią się wyglądam od poprzednich.
Prezentowane przez Coca Colę oraz Pepsi butelki z surowców biodegradowalnych są uznawane za zdrowsze niż PET. Kontakt żywności z politereftalanem etylenu może prowadzić do przenikania do niej szkodliwych substancji.
Z kolei Frito-Lay zakończył prace nad torbą na chipsy wykonaną niemal w 90% z PLA. Właściwości polilaktydu klasyfikują go doskonale do produkcji tego typu opakowań – szczególnie wartościowa jest tu możliwość modyfikacji czasu, po upływie którego materiał ulega biodegradacji. W przypadku toreb na chipsy, ustalono długość cyklu życia na 14 tygodni (w warunkach odpowiedniej wilgotności i temperatury).
***
BIOPOL - Celem badań jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, mających na celu przetwarzanie naturalnych surowców odnawialnych.
Koncerny spożywcze inwestują w PLA (polimery biodegradowalne)
Autor:
Autorka
on piątek, 20 maja 2011
Etykiety:
ekologia w domu,
produkty ekologiczne
Reklama
Blog Archive
-
►
2013
(14)
- ► października (3)
-
►
2012
(24)
- ► października (2)
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
0 komentarze:
Prześlij komentarz