Theme Preview Rss

Soki w kartonach, szklanych butelkach czy z sokowirówki - które lepsze? Czy warto kupować gotowe soki czy samemu wyciskać owoce?

Od kilku lat można zaobserwować modę na spożywanie soków owocowych i warzywnych. Szeroka reklama w mediach gotowych do spożycia produktów zachęca do ich kupna sugerując klientom niezbędność w prawidłowej diecie także dzieci. Czy tak jest w istocie?

Porównując soki dostępne w sprzedaży z sokami własnej produkcji zdecydowanie lepszy są te, które przygotujemy osobiście w sokowirówce czy wyciskarce. Na etykietach opakowań soków większości marek można wyczytać, jak licznie zawierają substancje przedłużające czas przydatności do spożycia oraz te poprawiające ich smak, klarowność. Koleiną pułapką jest bogactwo cukru. Nie chodzi tu o naturalnie występującą fruktozę, magazynowaną w owocach lecz o sacharozę, tzw. bały cukier otrzymywany z buraków cukrowych. Soki wysokosłodzone mogą przyczynić się do wzrostu masy ciała, jeśli bez ograniczeń będzie się je spożywać. Brakuje w nich także błonnika oraz garbników. Samemu przygotowując soki mamy większą kontrolę nad ich jakością. Własnoręcznie wyciskane owoce można dosładzać według uznania, np. miodem pszczelim.

Pozyskiwanie soków ze świeżych owoców i warzyw niestety może bywać droższe. Jeśli martwi nas cena, warto wybierać produkty bezpośrednio w sprzedaży od rolników w sezonie. Dobrze jest także przeanalizować całą swoja dietę. Może się okazać, że praktycznie żadne soki nie są nam potrzebne, gdy witaminy i mikroelementy codziennie dostarczamy prawidłowo się odżywiając. Przy racjonalnie prowadzonej diecie wcale nie jest konieczne dodatkowe posilanie się sokami, które z powodzeniem można zastąpić wodą mineralną, herbatą zieloną, owocową czy ziołową. Dlatego jeśli już chcemy od czasu do czasu wzbogacić jadłospis sokami, warto je wykonać samemu. Wyciskanie owoców i warzyw nie wymaga aż tak dużo czasu, a nowszy sprzęt łatwiej da się umyć po użyciu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za sokami z sokowirówki jest bogactwo smaku. Wystarczy raz spróbować wyciskanego soku z jabłek, by poczuć różnicę i niepodważalną wyższość jego aromatu nad sokami z kartonu. Warto eksperymentować z różnymi kompozycjami i dostarczać organizmowi prawdziwej bomby witaminowej, bogatej w mikroelementy niezbędne w prawidłowej diecie.

Jeśli już kupujemy gotowe soki, można je rozcieńczać wodą mineralną. Lepiej wybierać soki przechowywane w szklanych butelkach niż kartonowych opakowaniach. Szkoło ma korzystniejsze właściwości pozwalające utrzymać jakość produktu, jest także bardziej podatne do recyklingu i rzadziej trafia na wysypiska śmieci. Warto zainwestować w nieco droższe soki jednodniowe, które nie zawierają konserwantów ani substancji słodzących. Pamiętajmy że po spożyciu tak samo jak po każdym posiłku bogatym w węglowodany należy zabezpieczyć zęby przed próchnicą.

Zobacz też:
Segregacja odpadów

0 komentarze:

Prześlij komentarz