Theme Preview Rss

Ekologiczny transport alternatywą dla ruchu samochodowego w mieście

Polska jest jedną z wielu państw, w których stale rośnie liczba samochodów. Nadmiar osobowych i dostawczych pojazdów odczuwalny jest zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Międzynarodowa kampania ekologiczna stara się chociaż raz w roku zwrócić uwagę użytkownikom dróg publicznych na problem nadmiernej ilości samochodów. Światowy Dzień bez Samochodu, obchodzony jest corocznie 22. września, a cały tydzień określana się mianem Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Istnieje wiele alternatyw dla pojazdów spalinowych nie tylko zmniejszających emisję spalin, ale również ograniczających zatłoczenie głównych ulic miast.

Promocja transportu zbiorowego, jazdy na rowerze pozwala kształtować wzorce zachowań proekologicznych. Już od najmłodszych lat uświadamia się młodzieży szkolnej, jakie negatywne skutki niesie z sobą nadmiar samochodów. Zanieczyszczenie powietrza, hałas oraz brak ruchu wpływają na zdrowie, kondycję i komfort życia.

Najprostszym, ekologicznym środkiem transportu są własne nogi. Chodzenie do szkoły, pracy czy na zakupy to dobry sposób zapewnienia minimalnej, codziennej dawki aktywności. Spacer poprawia samopoczucie i jest dobrym pretekstem do spędzania czasu ze znajomymi. Wspólne, systematyczne przemierzanie tras to skuteczna metodą walki z nadwagą. Dodatkowo nie trzeba uczestniczyć w korkach i przeważnie istnieje możliwość rozplanować drogi tak, by omijać niechciane centra hałasu i spalin.

Jeśli martwi Cię obciążanie stawów kończyn dolnych, dokuczają bóle kolan i bioder podczas intensywnego biegu, joggingu czy marszu długodystansowego, dobrą metodą transportu jest rower. To szybszy sposób dotarcia do wyznaczonego celu. Podróżowanie jednośladem napędzanym siłą mięśni jest skutecznym, ekologicznym sposobem ominięcia zatłoczonych ulic miasta w godzinach szczytu. Poruszanie się rowerem pozwala hartować kondycję, wysmuklić ciało i być dobrą odskocznią od codziennej monotonni. Dużym ułatwieniem są stale powstające ścieżki rowerowe, do których kierowcy i piesi coraz mocniej się przyzwyczajają, przestrzegając przepisy ruchu drogowego.

W sezonie zimowym i przy niepogodzie miłośnicy rowerów poza największymi zapaleńcami zastępują jednoślady zbiorowymi środkami transportu. To również ekologiczny sposób przemieszczania się. Choć przyczynia się do powstawania spalin i hałasu, jest dobrą alternatywą dla jazdy samochodem osobowym. W dużych aglomeracjach czas podróżowania autobusem bywa dłuższy od czasu spędzonego w aucie, jednak tramwaje podobnie jak metra mogą poruszać się żwawiej dzięki oddzieleniu ich trasy od pasa ruchu samochodowego.

Przy pokonywaniu większych odległości dogodnym rozwiązaniem jest kolej. Niestety nie wszędzie istnieje możliwość dotarcia pociągiem do celu. Przemieszczanie się nim między dużymi miejscowościami jest bardziej opłacalne od transportu PKS-em, biorąc pod uwagę cenę biletów i czas podróży, ale przeważnie jeżdżą one rzadziej niż busy podmiejskie. W okresie wakacji i świąt często przewidziane są dodatkowe kursy, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wciąż przybywa nowych i odrestaurowanych pociągów, a stacje nie przygnębiają już jak kiedyś swym wyglądem.

Również poruszanie się spalinowymi jednośladami to nadal bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie od jeżdżenia samochodem osobowym. Motocykle oraz skutery nieodzownie kojarzą się z robieniem sporo hałasu, ale nie współtworzą korków i nie produkują tak dużo spalin. W porównaniu z rowerem wypadają pod tym względem gorzej, jednak dzięki nim pokonuje się szybciej dzielące odległości w mieście.

Ciężko sobie wyobrazić miasta bez samochodów. Samemu można podjąć próbę przyczynienia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz jego destrukcyjnego wpływu na przyrodę. Warto wypróbować ekologiczne środku transportu w codziennym dojeżdżaniu do miejsc pracy i nauki. Może się okazać, że wybrana metoda zaoszczędzi nam czas, pieniądze oraz zlikwiduje jedną z przyczyny stresu, jaką niewątpliwie jest stanie w korkach.

Zobacz też:
Carpooling - ekologiczna metoda podróżowania
Jak jeździć, by oszczędzać paliwo?
Skuteczne sposoby walki z nadwagą i otyłością

0 komentarze:

Prześlij komentarz