Zakup nowego grilla do domu lub ogrodu często poprzedzony jest rozważaniem, który grill będzie najodpowiedniejszy. Grille elektryczne, gazowe i tradycyjne, węglowe mają swoich zwolenników, ale nie brakuje sceptyków podważających jakość czy funkcjonalność każdego w tych urządzeń. Na rynku dostępne są oferty przeróżnych modeli grilli i nieraz ciężko zdecydować się na najwłaściwszy. Co należy wiedzieć o każdym z nich? Który grill wybrać do domu a który do ogrodu? Poniższe zestawienie wad i zalet pomoże odpowiedzieć na nurtujące pytania i wybrać grill pozwalający sprostać indywidualnym oczekiwaniom.
Jeśli chodzi o prostotę w obsłudze najlepiej sprawdzi się grill elektryczny i gazowy. Wystarczy tylko podłączyć do prądu, a w przypadku grilla gazowego przekręcić pokrętło od zasilającego paliwa, wciskając przycisk zapalarki. Można praktycznie zrezygnować z jakiegokolwiek otwartego płomienia. Rozpalanie grilla węglowego wymaga więcej czasu i cierpliwości. Potrzebne jest także użycie palnego płynu, podpałki oraz zapalarki elektrycznej.
Wiele osób uważa, że tradycyjny, węglowy grill z uwagi na bogactwo prawdziwego smaku i zapachu potraw na nich przyrządzanych nie da się zastąpić elektrycznymi i gazowymi zamiennikami. Aromat dymu węglowego kojarzy się z urlopem, wypoczynkiem. Również samodzielne rozpalanie i podtrzymywanie paleniska przynosi niektórym dużo frajdy, wcale nie kojarząc się odizolowaniem czy niechętnym obowiązkiem.
Jeśli chodzi o czas przygotowywania posiłków, to jest on w zasadzie podobny dla każdego rodzaju grilla. W dużej mierze wpływa na niego umiejętność operatora oraz dane techniczne np. mocy grilla elektrycznego.
Cena dostępnych w sprzedaży modeli bywa diametralnie różna. Jej wysokość zależna jest od marki oraz jakości wykonania urządzeń. Nie da się jednak zaprzeczyć, że grille węglowe a zwłaszcza te własnoręcznie wykonane można nabyć po dużo niższych kosztach np. wykorzystując do tego zdemontowany bęben pralki. Większych umiejętności wymaga budowa grilla murowanego z cegły lub kamienia. Dowolnie zaprojektowany grill węglowy potrafi być prawdziwą ozdobą tarasu czy ogrodu. Choć grill gazowy jest droższy, to dużo tańsze od węgla drzewnego zasilające go paliwo pozwoli szybko zwrócić koszt jednorazowego zakupu urządzenia, który na dłuższą metę staje się bardziej opłacalnym wydatkiem.
Grille gazowe i elektryczne lepiej sprawdzą się, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią czy miejscem, w którym chcemy uniknąć obecności duszącego dymu. Według naukowców zarówno spalany gaz ziemny jak i dym z palenisk węglowych może przyczynić się do zapoczątkowania przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, występującej często u czynnych i biernych palaczy papierosów. Schorzenie objawia się postępującą dusznością i zmienionym charakterem kaszlu. Jeśli zatem nie posiadamy ogrodu, a chcemy grillować w mieszkaniu lub balkonie bez przeszkód sprawdzi się grill elektryczny. To szybki, łatwy, efektowny sposób na grillowanie w domu. W porównaniu do smażenia wydzielana jest nawet mniejsza ilość woni i dymu.
Wybór grilla powinien być dyktowany w głównej mierze najistotniejszymi dla nas oczekiwaniami, jakie chcemy, by spełnił. Niezależnie od tego, który grill się zakupi, z pewnością zapewni on dużo satysfakcji z grillowania. To świetna okazja do spotkania rodziny i przyjaciół.
Porównanie grilla węglowego, elektrycznego i gazowego. Który gill sprawdzi się w Twoim domu?
Autor:
Autorka
on czwartek, 28 lipca 2011
Etykiety:
ekologia w domu,
ekologia w ogrodzie
Reklama
Blog Archive
-
►
2013
(14)
- ► października (3)
-
►
2012
(24)
- ► października (2)
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
0 komentarze:
Prześlij komentarz