Theme Preview Rss

Co oznacza bycie ekologiczną mamą? Jak stać się Eko-rodzicem?

W dobie postępu technologii w każdej dziedzinie przemysłu nie tak łatwo postępować w zgodzie z naturą. To co dziewicze, proste staje się coraz trudniej dostępne. Często dopiero kiedy planuje się powiększenie rodziny czy już w czasie ciąży, większą zwraca się uwagę na prowadzony styl życia. Wiele kobiet pragnie zostać ekologiczną mamą, by zapewnić swojemu potomstwu najlepszy rozwój i wychować je w prawdziwej Eko-rodzinie.

Na pierwszym miejscu kładziony jest nacisk na karmienie piersią. Pediatrzy zachęcają młode mamy do karmienia na żądanie do minimum szóstego miesiąca życia. Eko-rewolucja w macierzyństwie idzie stale krok naprzód. Powracają do mody pieluszki wielorazowego użytku. Preferowane są ubranka dla niemowląt i dzieci z bawełny organicznej. Większą uwagę zwraca się na zabawki najmłodszych. Wybiera są te z drewna oraz innych materiałów roślinnych, stąd powracają do łask szmaciane maskotki i proste grzechotki. Także jeśli chodzi o jadłospis, panuje rygor na warzywa z ekologicznych upraw do własnoręcznie sporządzanych przecierów. Również naturalne surowce powinny być bazą kosmetyków pielęgnacyjnych, a najnowszym trendem zaczerpniętym z przeszłości jest noszenie maluchów w chustach blisko ciała rodzica.

Ekologiczna mama nie tylko dba o macierzyństwo, ale troszczy się także o środowisko. Dotyczy to segregacji odpadów, kupowania produktów ze znaczkiem fair trade i wybierania korzystnych dla natury rozwiązań, jak np. unikanie jednorazowych torebek foliowych, stawianie na wiklinowe kosze, surowce szybko degradowane i bio-żywność. Baterie, stare telefony komórkowe, zepsute komputery, modemy i inne elektrośmieci powinny trafiać do punktów zajmujących się recyklingiem. W tym celu korzysta się z organizowanych akcji zbiórki niebezpiecznych odpadów albo można samemu wywieźć je do najbliższego miejsca przetwarzania surowców wtórnych. Warto odświeżyć swój garaż, strych, piwnicę i oddać na skup złomu niepotrzebne graty.

Moda na zdrowy tryb życia obejmuje także kształtowanie swojej sylwetki. Popularne stały się ćwiczenia jogi, medytacja, zajęcia relaksacyjne przy muzyce zwalczające stres. Kobiety przed ciążą i po niej dążą do uzyskania prawidłowej dla ich wzrostu masy ciała. Odrzuca się stereotypowe wylegiwanie na kanapie przed telewizorem. Zwiększa się aktywność fizyczną, poprawia kondycję, jeśli są ku temu możliwości. Zwraca się uwagę na oszczędzanie żywności, czyli kupowana jest taka ilość spożywczych produktów, by domownicy byli w stanie ją zjeść. Organiczne odpady z powodzeniem przeznacza się na kompost, świetny dla przydomowego ogródka. Zamiast konserw i wędzonych artykułów stosowane są zdrowsze metod przedłużania świeżości, jak np. mrożenie. Niektórzy rodzice rozważają także przejście na wegetarianizm, lub ograniczają spożywane tygodniowo porcje mięsa.

Ekologiczne macierzyństwo póki prowadzone jest w granicach zdrowego rozsądku może odnieść korzyści dla mamy i dziecka. Jednak nie może być mowy o powrocie do średniowiecznego myślenia. Odrzucanie przez niektórych szczepień wchodzących do obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych prędzej czy później doprowadzi do tragedii. Nie podanie dziecku antybiotyku ani innych działających lekarstw może niekorzystnie odbić na zdrowiu a nawet życiu zwłaszcza najmłodszych podopiecznych.
Wbrew pozorom bycie Eko-mamą może być proste, jeśli nie jest prowadzone pod przymusem czy presją społeczną. Istotne bywa dobre zorganizowanie podziału obowiązków, aby zyskać potrzebny czas, energię i chęci na prowadzenie zdrowszego stylu życia.

Zobacz też:
Kosmetyki naturalne
Ekologiczna odzież
Ekologiczne zabawki

1 komentarze:

Unknown pisze...

Może jednak dowiedzcie się więcej o tych szczepieniach i argumentach ludzi im przeciwnych, a nie jak ignoranci powtarzajcie to co wszyscy. Nie chodzi tu nawet o ekologię tylko skład szczepionek.

Prześlij komentarz