Theme Preview Rss

Recykling na wybiegu i moda z odzysku

Pomysł projektowania strojów z materiałów z odzysku powstał w celu propagowania ekologicznego stylu życia. Pokazaniem recyklingu w barwny, atrakcyjny sposób trudnią się pokazy konkursowe np. RE-ACT Fashion Show, „Recykling Multiplikacje” organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie czy międzynarodowy Createurope - The Fashion Academy Award. Przedstawiane na nich ekokolekcje co roku budzą pozytywne emocje i niesłabnące zainteresowanie.

To wielka sztuka stworzyć godne uwagi dzieła z rzeczy pozornie niepotrzebnych. Recykling na wybiegu łamie stereotypy i ukazuje piękno ubrań powstałych z odzysku. Młodymi projektantami są przeważnie studenci niebojący się kreatywności. Ekologiczne ubrania powstają między innymi z tektury, metalu, foli, styropianu, gumy czy różnych gatunków tkanin. Awangardowe sukienki z przerobionych swetrów, torebki wykończone drucianą siatką i figlarne kapelusiki z kawałka filcu zadziwiają nawet najbardziej zwariowanych jurorów konkursów. Pomysłom nie brakuje praktycznych kompozycji jak ciepłe kurtki czy eleganckie spodnie. Od kilku sezonów można zaobserwować w modzie powrót zainteresowania biżuterią wykonaną z plastiku, metalu lub drewna, co przekłada się także na formę realizowanych kompozycji przez uczestników konkursów.

Wykorzystywanie odpadów w modzie jest przykładem upcyklingu, czyli tworzenia nowych, funkcjonalnych rzeczy z tych zupełnie niepotrzebnych. Technikę warto zastosować także we własnej garderobie, eksperymentując samemu bądź z przyjaciółmi. Innowacyjne rozwiązania pozwolą nam odświeżyć garderobę bez przeznaczania na nią zbyt wielu pieniędzy.

Obserwując recyklingowe kolekcje łatwiej można zrozumieć, że niepotrzebne nam odpady powinny być powtórnie przetworzone. Moda na surowce z odzysku zachęca do zmiany swego stylu życia na bardziej świadomy problemu, jakim jest wciąż rosnąca ilość śmieci.

Zobacz też:
Futra ekologiczne

0 komentarze:

Prześlij komentarz