Theme Preview Rss

Ogrzewanie geotermiczne – pompa ciepła dla nowoczesnego domu

Ogrzewanie geotermiczne zyskuje coraz większą popularność na tle innych ekologicznych form otrzymywania ciepła. Energię z ziemi wykorzystuje się do zasilania pompy ciepła, z pomocą której najkorzystniej i najefektowniej współgra ogrzewanie podłogowe w budynku.

Zasada działania ogrzewania geotermicznego jest stosunkowo prosta, gdyż polega na czerpaniu energii z wnętrza ziemi. System ogrzewania geotermicznego składa się z trzech podstawowych sekcji: kolektora, pompy ciepła oraz pojemności akumulacyjnej, czyli bojlera z kotłem do podgrzewania wody. Głębokość odwiertu ściśle związana jest warunkami terenowymi, gdzie zlokalizowana jest posesja oraz wielkością domu. System rur instaluje się poniżej poziomu zamarzania ziemi. Kolektory poziome zakopywane są na około 1,5m głębokości, na której to temperatura ziemi waha się od +8°C do +4°C. Poziome rurociągi wymagają jednak powierzchni 4-6 arów, dlatego w przypadku mniejszych rozmiarowo działek albo obecności gruntu bardziej skalistego można zastosować pionowe kolektory. Głębokość odwiertu wynosi wówczas średnio 80 m. System rur sondowych służy do transportowania energii do centrum instalacji tzw. pompy ciepła. Tam też ogrzane medium jest zagęszczane do wyższych temperatur. Zużyta w tym celu jedna kilowatogodzina prądu dostarcza trzy do pięciu kilowatogodzin energii geotermalnej i może wówczas posłużyć do ogrzania wody. Nowoczesna technologia pozwala wykorzystać energię geotermiczną także do chłodzenia. Podgrzewacz wody tzw. pojemność akumulacyjna skupia wodę termalną przekazywaną następnie do systemu ogrzewania wnętrza. Po ostygnięciu wraca z powrotem do bojera.

W Polsce pozyskiwanie energii cieplnej z ziemi na potrzeby prywatnych domów jest praktyką stosunkowo rzadką. Głównym ogranicznikiem metody jest dość wysoka cena instalacji. Ponieważ nowoczesna technologia potrzebuje bardzo niewielkiej ilości energii elektrycznej do pracy pompy ciepła pobieranej silniej w wyjątkowo srogich zimach, po jego instalacji pozwoli zredukować koszty opłat za ogrzewanie. Zalety ogrzewania geotermalnego domu to przede wszystkim dobrze ocieplony, nowoczesny i ekologiczny dom, bez troski o wahania cen oleju, gazu czy węgla. Duży komfort zapewnia mieszkańcom ogrzewanie podłogowe, z którym wiąże się brak grzejników, bardziej jednolita temperatura i praktycznie bezobsługowość instalacji.

Z punktu widzenia ochrony środowiska pozyskiwanie energii z wnętrza ziemi przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczeń. System geotermiczny jest rozwiązaniem bezpiecznym oraz cichym, co chwalą sobie właściciele i sąsiedzi posesji.

Zobacz też:
Jak działa ogrzewanie podłogowe
Zalety i wady ogrzewania podłogowego

3 komentarze:

nksystem pisze...

Ciekawy artykuł. Więcej o pompach ciepła można też poczytać tutaj: pompy ciepła

Piotr Przadak pisze...

To prawda artykuł całkiem ciekawy. W ramach ekologii a przede wszystkim oszczędzania warto zainwestować w kocioł gazowy dwufunkcyjny ponoć sporo można zaoszczędzić. Mowie to co slyszalem bo sam jeszcze nie używałem tego typu rozwiązania

bloodysnowman pisze...

Hmm, ciekawy pomysł na ogrzewanie domu. Ja jednak wolę jednak tradycyjny kocioł gazowy dwufunkcyjny, od lat się sprawdza i nie czuję potrzeby zmiany.

Prześlij komentarz