Rośnie coraz większa świadomość w społeczeństwie, że niektóre odpady szczególnie toksyczne i niebezpieczne dla środowiska powinny być specjalnie utylizowane. Między innymi zamiast wyrzucać do koszy na śmieci komunalne baterie czy akumulatory oddaje się je do sklepów i oznaczonych punktów przyjmujących. Ale co zrobić z niepotrzebnymi, szkodliwymi roztworami?
Farby, lakiery, rozpuszczalniki itp. surowce posiadają na opakowaniu umieszczone informacje, jak nie należy ich się pozbywać. Etykiety przestrzegają, by nie wylewać toksycznych substancji do kanalizacji, ale najczęściej nie powiadamiają o sposobie ich właściwego wyrzucania. Oczywiście zawsze można spytać się sprzedawcy, jak utylizować niepotrzebne już produkty, a od wielu z nich uzyskamy przydatne wskazówki.
Każdy ekspert ochrony środowiska zgodzi się, że karygodną jest praktyką usuwanie bezpośrednio do kanalizacji roztworów zawierających szkodliwe oraz karcynogenne związki dla człowieka i innych organizmów żywych. Istnieje także zagrożenie ze względu na możliwość wybuchu łatwopalnych oparów.
Dlatego radzi się, żeby wykorzystany rozpuszczalnik i między innymi resztki benzyny zlać do słoika oraz wystawić do odparowania za oknem czy na balkonie. Należy go podpisać i koniecznie uważać na ingerencje dzieci a także zwierząt domowych! Po zebraniu większej ilość, najlepiej oddać szkodliwe roztwory do punktów gromadzenia odpadów niebezpiecznych i problemowych. W każdym większym mieście powinien być przynajmniej jeden taki punkt, w którym specjaliści zajmują się ich utylizacją.
Podobny los powinien spotkać zużyty np. podczas smażenia olej spożywczy. Nie zaleca się wylewania żadnego rodzaju oleju do kanalizacji. Według niektórych specjalistów od sanepidu lepiej niewielkie jego resztki wytrzeć jednorazowym ręcznikiem i wyrzucić do odpadów komunalnych. Natomiast większe ilości oddać do punktów przyjmujących zużyty olej spożywczy. Takie rozwiązanie zapobiega zanieczyszczaniu środowiska, w którym każdy z nas egzystuje.
Zobacz też:
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni
Jak pozbywać się zużytych farb, lakierów, rozpuszczalników czy oleju?
Autor:
Autorka
on sobota, 26 lutego 2011
Etykiety:
ekologia w domu
Reklama
Blog Archive
-
►
2013
(14)
- ► października (3)
-
►
2012
(24)
- ► października (2)
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
1 komentarze:
bardzo przydatne informacje. Dziękuję
Prześlij komentarz