Theme Preview Rss

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Jak oszczędzać energię elektryczną?

Dużo się mówi o oszczędnościach, jakie mogą przynieść żarówki energooszczędne. Jak już pisaliśmy, wymieniając zwykłą żarówkę na świetlówkę energooszczędną możemy zaoszczędzić tylko 30-40 zł rocznie. Przyjmując, że takich żarówek mamy 8 w domu, oszczędności rosną do ponad 200 zł. Na czym jeszcze można oszczędzić? Jakie są inne pożeracze energii elektrycznej w domu?

Największym pożeraczem energii w domu może być telewizor. Często włączamy telewizor od razu po powrocie do domu i wyłączamy go dopiero przed pójściem spać, często nawet na niego nie patrząc. Najbardziej energochłonne są telewizory plazmowe. Duży telewizor tego typu może mieć aż 300 W mocy. Zakładając pracę przez 6 godzin dziennie roczny koszt prądu zużywanego przez plazmę to ponad 200 zł. W przypadku telewizorów LCD koszty mogą być o połowę mniejsze, więc jeżeli zależy nam na oszczędzaniu energii warto wybierać tego typu telewizory. Ponadto, lepiej wyłączać telewizor, gdy go nie oglądamy. Mniej godzin pracy oznacza mniej zużycia prądu.

Kolejne w rankingu pożeraczy prądu są kuchenki elektryczne. Roczny koszt prądu pobieranego przez płytę ceramiczną i piekarnik może dochodzić do 200 zł. Chcąc ograniczyć zużycie prądu powinniśmy przede wszystkim ograniczać gotowanie bez pokrywki. Ponadto, nie powinno się stosować garnków węższych niż szerokość grzałki. Jeżeli decydujesz się na zakup nowej płyty, pomyśl nad płytą indukcyjną. Ich moc jest co prawda większa, ale mają dużo większą sprawność, więc są bardziej energooszczędne.

W kuchni dużo prądu pobiera także lodówka. Roczny koszt energii elektrycznej może osiągnąć 150 - 200 zł. Ważna jest tu klasa energetyczna. Jeżeli kupujemy nowy sprzęt, warto postarać się, żeby litera oznaczająca klasę była najniższa (A++ oznacza najmniejsze zużycie energii). Żeby oszczędzić energię przy obsłudze lodówki należy unikać wkładania do niej jeszcze ciepłych produktów. Warto, żeby lodówka była w pełnej odległości od kuchenki i kaloryfera oraz, żeby nie stała w miejscu nasłonecznionym. Jeżeli coś gotujemy, to warto też wietrzyć kuchnię, aby temperatura w pomieszczeniu znacznie się nie podniosła. No i oczywiście staraj się zamykać lodówkę od razu po wyjęciu produktu.

Ze względu na długie działanie, dużo energii może pobierać również komputer stacjonarny. Zazwyczaj moc nowoczesnych zasilaczy przekracza 400W. Jeżeli doliczymy do tego jeszcze monitor i głośniki, to roczny koszt pracy komputera po 6 godzin dziennie może osiągnąć 100 zł. Jeżeli decydujesz się na zakup nowego sprzętu, to zastanów się nad laptopem. Zużycie energii może być aż 4 razy niższe. Zawsze wyłączaj monitor jak odchodzisz od komputera. Wyłączaj komputer na noc. Jeżeli odchodzisz od komputera na więcej niż godzinę wyłącz go lub chociaż przejdź w stan uśpienia. Jeżeli używasz drukarki, włączaj ją tuż przed drukowaniem. Jeżeli używasz specjalnej listwy, wyłączaj ją na noc lub wychodząc do pracy. Niektóre listwy mogą pobierać aż 40W mocy.

Obliczenia na podstawie kalkulatora zużycia energii: http://kalkulator.vattenfall.pl/

Zobacz też:
Czy zmywarki do naczyń są energooszczędne?
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej dla domu?
Współczynnik przenikania ciepła

1 komentarze:

marina pisze...

Ważny jest też m.in. sposób rozmieszczenia sprzętów AGD w kuchni: "Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się… ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy." (http://agdsprzet.com.pl/zmywarki/nie-trac-pradu-na-darmo/)

Prześlij komentarz