Theme Preview Rss

Na czym polegają domy energooszczędne i pasywne

W ostatnich latach dużo mówi się o ekologii i oszczędzaniu energii, a odzwierciedlenie tego trendu zauważyć można w wielu różnych dziedzinach, do których należy również architektura. Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane zielone budownictwo, które kładzie nacisk na specjalna konstrukcję, mającą na celu ograniczenie utraty ciepła, często pozyskanie energii z alternatywnych źródeł, a w rezultacie obniżenie kosztów utrzymania domu.

Forma takich budynków podyktowana jest zasadami oszczędności energii oraz ograniczenia strat ciepła. Charakterystyczne cechy domów eko to między innymi zwarta bryła o ascetycznej estetyce, brak wszelkiego rodzaju ustępów, balkonów oraz lukarn w dachu. Podczas gdy na elewacjach od nasłonecznionej strony występują duże przeszklenia, ilość i wielkość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej ograniczone są do niezbędnego minimum, dzięki czemu zredukowana zostaje powierzchnia, przez którą może uciekać ciepło z wnętrza.

Gdy mówimy o kosztach w budownictwie, mamy na myśli nie tylko koszty materiałów i wybudowania domu. To również późniejsze utrzymanie domu, a więc opłaty za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego koszty ogrzewania są dużo niższe niż w przypadku domu standardowego.

Dom energooszczędny to również dobra perspektywa na przyszłość, gwarantująca oszczędności finansowe na lata. Ponadto bardzo duże jest prawdopodobieństwo, że ceny energii będą stale rosły, co w przypadku domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty utrzymania. Dlatego planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.

Zobacz też:
Okna energooszczędne

0 komentarze:

Prześlij komentarz