Theme Preview Rss

Co to jest żywność funkcjonalna?

Moda na zdrowy tryb życia przekłada się bezpośrednio na kluczowy element życia każdego człowieka – spożywaną żywność. Aktywność fizyczna i dbałość o kondycje psychiczną wydatnie wpływa na jakość naszego życia. Podobnie rzecz się ma z jedzeniem.

Definicja "żywności funkcjonalnej"* odnosi się wprost do tego jaki wpływ powinna owa żywność wywierać na organizm. Poza oczywistym odżywczym wpływem, żywność uznana zostanie za funkcjonalną o tyle o ile udowodni się jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu. Wpływ taki polegać miałby na poprawie stanu zdrowia, samopoczucia oraz zmniejszenia ryzyka chorób (a także m. in na działaniu przeciwzapalnym, zmniejszeniu zawartości szkodliwego cholesterolu, zwiększeniu odporności czy spowolnieniu procesów starzenia się organizmu). Przy czym żywność taka musi przypominać żywność konwencjonalną (wykluczone jest przyjmowanie pokarmów w postaci tabletek czy kapsułek). Oddziaływanie "korzystne" musi wystąpić przy spożywaniu ilości tradycyjnie spożywanych.

W skład żywności funkcjonalnej wchodzą składniki naturalne o udokumentowanym pozytywnym znaczeniu na organizm człowieka. Zazwyczaj są składnikami dość popularnych artykułów spożywczych, jak mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, tłuszcze i soki.
Do naturalnych składników bioaktywnych stosowanych w żywności funkcjonalnej należą:
błonnik pokarmowy, probiotyki, prebiotyki, polifenole, poliole, aminokwasy, peptydy, białka, witaminy, składniki mineralne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholina i lecytyna, fosfolipidy, substancje fitochemiczne.

A zatem żywność funkcjonalna powinna:

- spełniać kryterium naturalności - nie może występować w postaci tabletek czy kapsułek,
- występować w formie produktów spożywczych tradycyjnych,
- wykazywać pozytywne (pod względem naukowym) działanie na organizm,
- działać leczniczo, poprawiać zdrowie, samopoczucie i/lub zmniejszać ryzyko chorób,
- stanowić prawidłową dietę w specyficznych stanach chorobowych,
- zwiększać podaż korzystnych składników odżywczych w stanach zwiększonego zapotrzebowania,
- poprawiać nastrój i zwiększać wydolność psychofizyczną organizmu.

Żywność funkcjonalna nie musi spełniać swych funkcji w stosunku dla całej populacji. Wystarczy, że spełnia założone działanie dla ściśle określonej grupy w ściśle określonym stanie fizjologicznym (kobiety ciężarne, cukrzycy, sportowcy).

Żywność funkcjonalna stała się ostatnimi czasy bardzo modna, a ostatnie lata dostarczyły nowej wiedzy o niej. Uważa się, że może ona pomóc w profilaktyce i zmniejszeniu ryzyka powstawania wielu chorób (m. in. układu krążenia, nadciśnienia, chorób kobiecych, cukrzycy, otyłości, zaburzeń trawienia, choroby wątroby i nerek).

Podwyższona jakość żywności funkcjonalnej w stosunku do "tradycyjnej" wynika głównie z obecności w jej składzie preparatów prozdrowotnych oraz optymalnej proporcji. Może to być produkt spożywczy o odpowiedniej wartości odżywczej (która to wynika z naturalnej zawartości składników tzw. bioaktywnych), może to być też produkt o zmienionym składzie, (np. jogurt wzbogacony o bakterie czy soki z witaminami).

Zwracajmy większą uwagę na to co jemy. Zarówno naukowcy, lekarze jak i dietetycy podkreślają, że to poprzez właściwy sposób żywienia oraz odpowiednią aktywność fizyczną można w największym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

*definicja ustalona w 1999 roku w ramach programu FUFOSE (Functional Food Science in Europe), finansowanego przez Komisję Europejską.


Źródło zdjęcia: http://fitness.sport.pl

Zobacz też:
Życie ekologiczne to też oszczędzanie żywności
Soki w kartonach, szklanych butelkach czy z sokowirówki - które lepsze? Czy warto kupować gotowe soki czy samemu wyciskać owoce?

0 komentarze:

Prześlij komentarz