Theme Preview Rss

Na czym polega carpooling?

Początki carpoolingu sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. W Stanach Zjednoczonych i Europie ta forma podróżowania stała się jednak szczególnie popularna w latach siedemdziesiątych. Sama nazwa - carpooling, znana jest także pod nazwą e-autostopu. Trzeba tu jednak dokonać pewnego rozróżnienia. Autostop jest spontaniczny i zwykle bezpłatny, w przypadku carpoolingu kierowca i pasażer umawiają się na przejazd z wyprzedzeniem, poza tym w grę wchodzi zwrot części kosztów podróży. Słowo carpooling pochodzi z języka angielskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu “wypełnij auto”. :)

Carpooling to oferowanie przejazdów i korzystanie z wolnych miejsc w samochodach innych osób. Idea carpoolingu polega na podziale kosztów przejazdu, na które składają się przede wszystkim koszty samego paliwa, ale także opłaty za parking, przejazd autostradą czy wypożyczenie samochodu z wypożyczalni. Trzeba w tym miejscu koniecznie wspomnieć o możliwości nawiązania nowych, ciekawych znajomości czy spędzenia czasu w miłym towarzystwie podczas wielogodzinnej podróży. Corpooling niekoniecznie dotyczyć musi nieznających się wzajemnie osób – regularne wspólne powroty z pracy tym samym samochodem to także carpooling. Coraz bardziej popularne w Polsce staje się jednak korzystanie z wolnych miejsc w samochodach także na dłuższych trasach, np. w okresie świąt czy w podczas dojazdów na koncerty i festiwale. Poza kwestiami praktycznymi docenić należy korzyść dla środowiska naturalnego, bo mniej samochodów na drogach to zanieczyszczeń.



W niektórych krajach silna potrzeba redukcji zanieczyszczeń powodowanych przez transport samochodowy zaowocowała zmianami w organizacji ruchu drogowego. W Stanach Zjednoczonych można spotkać nawet specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby, tzw. pasy HOV (ang. High Occupancy Vehicle). W Europie natomiast coraz częściej można spotkać się ze specjalnie wydzielanym im miejsc parkingowych. Carpooling jest uważany za ważny element polityki zrównoważonego transportu oraz ponieważ przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin. Dzięki wieloosobowym przejazdom zostaje również zredukowana liczba pojazdów na drogach, zatem stają się one bardziej drożne.

Zasada działania jest bardzo prosta: zainteresowani taką formą współpracy kierowcy oraz pasażerowie publikują oferty przejazdów i zapytań o wolne miejsca. Osoby, które wybierają się w tym samym kierunku o tej samej porze, kontaktują się z ogłoszeniodawcą, aby omówić szczegóły wspólnego przejazdu. Obie strony ustalają wszelkiego rodzaju szczegóły - przede wszystkim czas i miejsce spotkania, a także kwestie podstawowe; podział kosztów podróży oraz wszelkie inne detale (miejsce na bagaż, możliwość zabrania ze sobą kota lub psa czy palenia papierosów etc.). Następnie spotykają się ze sobą w umówionym dniu w konkretnym miejscu i wspólnie odbywają podróż.

Carpooling nie zawsze musi dotyczyć całej podróży. Szczególnie w przypadku szczególnie długich tras, pasażerowie często towarzyszą kierowcy tylko na konkretnych odcinkach, a ich udział w kosztach obliczany jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Ogłoszenie o oferowaniu lub poszukiwaniu wolnego miejsca w samochodzie można zamieścić w różnych miejsca, kreatywność w tym względzie ogranicza w zasadzie jedynie wyoraźnia (tablice ogłoszeniowe, potale, fora dyskusyjne, itp.). Choć idea carpoolingu w Polsce jest stosunkowo malo znana to już zdobywa popularność, powstało już kilka serwisów internetowych, na których pasażerowie i kierowcy mogą wyszukać i zamieszczać ofery przejazdów. Jedna z najpopularniejszych baz - wyszukiwarek przejazdów wg. trasy i daty to www.carpooling.pl.

Źródło zdjęcia: http://studyabroad.universiablogs.net/files/carpool_image.jpg

Zobacz też: 
Ekologiczny transport alternatywą dla ruchu samochodowego w mieście
Jak działa samochód hybrydowy?
Jak jeździć ekologicznie? Jak oszczędzać paliwo

0 komentarze:

Prześlij komentarz