Theme Preview Rss

Jak działają solarne lampy ogrodowe?

Każdy posiadacz ogrodu chciałby, by jego zielone królestwo wyglądało imponująco nie tylko za dnia, ale również wieczorem. Idealnym sposobem na podkreślenie jego uroków jest zastosowanie lamp solarnych, które pozwolą stworzyć niezwykły spektakl światła i cienia. Dzięki nim możemy wyeksponować ciekawe zakątki, dodać charakteru naszym roślinnym aranżacjom i stworzyć ciekawy wizualny efekt. Bogactwo kształtów i barw lamp na energię słoneczną pozwala zaaranżować je praktycznie wszędzie. Mogą choćby posłużyć do stworzenia miłych dla oka świetlnych akcentów, np. podświetlenia tarasowych schodów, ogrodowych ścieżek, wejścia do domu czy oczek wodnych. Wybór solarnych lamp do ogrodu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od potrzeb czy fantazji, możemy pokusić się o lampy np. imitujące kamienie lub mające kształt krasnali, motyli czy lilii wodnych. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością światła, gdyż wówczas możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Ogrodowe lampy solarneJak działają lampy solarne?

Lampy solarne to idealne rozwiązanie do każdego ogrodu – są niedrogie, łatwe w obsłudze, ekonomiczne i ekologiczne. Zasada ich działania jest bardzo prosta. W ciągu dnia „łapią” energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Zatrzymana energia używana jest do zasilania lamp po zmroku. Wykorzystuje się w nich diody LED, a nie tradycyjne żarówki, które są bardziej energochłonne. Dlatego lampy tego typu świecą rozproszonym, łagodnym światłem, o białej barwie. Prawidłowo naładowana lampa na energię słoneczną pozwala nam cieszyć się swoim światłem średnio przez 8 godzin. Jednak należy pamiętać, że czas jej pracy zależy od kilku czynników: miejsca zainstalowania, zachmurzenia, pory roku. Dlatego już na początku warto pomyśleć o wybraniu najbardziej nasłonecznionych partii ogrodu. Obecnie dostępne są również lampy wyposażone w czujnik, dzięki któremu same zaczynają świecić, gdy zapada zmrok.

O czym warto pamiętać

By lampy solarne mogły spełniać swoją rolę i jak najdłużej tworzyć niepowtarzalną aurę w naszym ogrodzie, powinniśmy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim musimy się dokładnie zastanowić, gdzie chcemy je umieścić i które elementy ogrodu pragniemy rozjaśnić. Nie powinniśmy ustawiać lamp w pobliżu sztucznych źródeł światła, czyli ulicznej latarni czy oświetlenia tarasu, gdyż może to utrudnić prawidłowe włączenie lamp po zmroku. Przy rozmieszczaniu lamp solarnych należy również zachować odpowiednią odległość, zazwyczaj wystarczy 1,5 m. Zbyt bliskie ich ustawienie może powodować migotanie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o regularnym przecieraniu obudowy lamp, aby mogły bez problemu chłonąć energię słoneczną.

Zobacz też:
Lampy solarne ogrodowe
Czy kolektory słoneczne się opłacają?
Jak zrobić kompostownik?
Ile kosztuje 1 kWh prądu?

0 komentarze:

Prześlij komentarz