Co do zasady biokominek jest "zasilany" płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Paliwo na bazie alkoholu (przeważnie etylowego) spala się nie wytwarzając żadnego dymu, ani zapachu. W odróżnieniu od tradycyjnego kominka, w biokominku po wypaleniu miarki płynu lub żelu w palenisku nie pozostaje popiół. Charakterystyczną cechą biokominkow jest to że nie wymagają instalacji kominowej. W związku z tyn ciepło powstałe w procesie spalania nie wydostaje się przez komin, lecz pozostaje w pomieszczeniu.
Biokominki dzielą się na:
- żelowe – opalane gotowymi wkładami zawierającymi porcję żelu (najpopularniejsza forma to puszka) lub z paleniskiem do uzupełniania zżelowanym płynem z większego zbiornika;
- zasilane paliwem płynnym - – wyposażone w zamontowane na stałe palenisko, które uzupełnia się biopaliwem z butelki lub poręcznego kanistra.
Budowa przykładowego biokominka:
Większość biokominków wykonywana jest głównie ze stali pokrywanej różnego rodzaju farbami i lakierami odpornymi na wysokie temperatury. Oprócz stali elementami konstrukcyjnymi mogą również być szkło, MDF, beton, kamień.
Poszczególne elementy biokominków to:
1. obudowa odporna na ciepło powstałe podczas użytkowania,
2. elementy obudowy nie stykają się bezpośrednio z elementami paleniska,
3. stabilna i mocna konstrukcja,
4. szklany cylinder lub szklana osłona
5. optymalna grubość szkła gwarantuje większą wytrzymałość
6. odpowiednio dostosowane krawędzie zabezpieczają przed skaleczeniem
podstawa:
7. podkładki zabezpieczają przed zarysowaniem powierzchni, na której stoi produkt
8. elementy wystawione na działanie wysokich temperatur wykonane są z niepalnych materiałów
9. mocna konstrukcja
10. biopalenisko.
Biokominki mogą być sterowane nawet za pomocą pilota. Funkcja nalewania paliwa, zapalania i gaszenia ognia jest zdalnie obsługiwana poprzez naciskanie odpowiednich guzików na pilocie.
Nowoczesny kominek stał się elementem niemal obowiązkowym nowoczesnych i tzw. klasycznych wnętrz. Przymierzając się do zakupu lub budowy domu można mieć wpływ na to, czy takowy kominek będzie w salonie. Gorzej jeśli takiej możliwości nie mamy, bo np.: mieszkamy w bloku lub kamienicy. Jednak jak się okazuje i na to jest sposób. W aranżacji wnętrz spotkać można biokominek.
Biokominek pozwala na spędzanie czasu w zaciszu domowego ogniska, bez znoszenia drewna na opał, dymu i popiołu. Spalane jest tu ekopaliwo, którym może być alkohol nie powodujący przedostawania się do atmosfery toksycznych substancji. Jedynymi produktami spalania jest dwutlenek węgla, w ilości porównywalnej do tej wytwarzanej przez człowieka, para wodna i ciepło. Dzięki temu ich umieszczenie nie musi wiązać się z podłączaniem elementów wentylacyjnych, wymagających uzyskanie niezbędnych zezwoleń.
Biokominki wykonane są z najwyższej jakości surowców, mają ciekawy wygląd, dzięki czemu stanowią oryginalna ozdobę we wnętrzu. To płomień ognia uwięziony w stylowej ramie, wykonanej ze stali lub aluminium. Biokominki nadają się także doskonale do biura. Ich barwy płomieni kontrastują z (często) chłodnymi barwami mebli i sprzętów biurowych. To nie tylko element dekoracyjny, ale także pewnego rodzaju forma ogrzewania. Regulacja wielkości płomienia, decyduje o wielkości spalania (1 litr biopaliwa może być spalany nawet kilka godzin).
Zobacz też:
Nowoczesne kominki – rodzaje i zastosowanie – vademecum kupującego?
Kominki
Ekologiczny opał
Biokominek - sposób na ekologiczne ocieplenie wnętrza?
Autor:
Autor
on sobota, 28 kwietnia 2012
Etykiety:
ekologia w domu,
ekologiczne ogrzewanie
Reklama
Blog Archive
Labels
- ekologia w domu (53)
- produkty ekologiczne (23)
- ciekawostki (20)
- ekologia w modzie (11)
- ekologia w ogrodzie (11)
- ekologia w motoryzacji (9)
- ekologiczne ogrzewanie (6)
- ekologia w szkole (4)
- energetyka (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
Kontakt: jteldz (małpka) gmail.com
© Blog-ekologiczny.blogspot.com - porady, wiadomości, ciekawostki - jak żyć ekologicznie. Obsługiwane przez usługę Blogger.
1 komentarze:
A jak jest w przypadku biokominków z powstawaniem czadu? Tlenek węgla zawsze powstaje przy spalaniu w niewielkich ilościach, a zwłaszcza przy słabej wentylacji, dlatego informacja o braku odprowadzenia spalin brzmi niepokojąco.
Prześlij komentarz