Theme Preview Rss

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? Elektrośmieci pod nadzorem

Zalegający w piwnicach lub upychany w garażu niepotrzebny sprzęt RTV lub AGD zalicza się do elektośmieci. Podobnie jak żarówki, baterie i wszelkie inne sprzęty, które jak mówi ustawa (z dnia 21 października 2005, "O zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym") działają w oparciu o prąd lub na baterie muszą być poddane procesowi odzysku lub zneutralizowania substancji trujących w nich zawartych.
Powinniśmy szczególnie dbać o tego typu odpadki ponieważ wyrzucone do zwykłego śmietnika stwarzają duże zagrożenie biologiczne dla gleby, ludzi, zwierząt oraz ujęć wody. Niesie to ogromne spustoszenie w środowisku naturalnym.
Graficzny znak przekreślonego zbiornika na śmieci, powinnien być zamieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, informuje on, że nie wolno wyrzucać elektrośmieci razem z innymi odpadami ( może to być ukarane mandatem, nawet do 5000 zł).


Kupując nowe urządzenie, ZAWSZE możemy bezpłatnie oddać to zużyte do sklepu. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas elektrośmieci. Niektóre duże sklepy mają w swojej ofercie usługę odbioru takich niepotrzebnych sprzętów.

Popularne świetlówki zawierają toksyczną rtęć, nieodpowiednio zabezpieczona może poważnie zaburzyć wzrok, słuch oraz ośrodek mowy, a także negatywnie wpłynąć na koordynację ruchu. Brom - znajdujący zastosowanie w komputerach, po przeniknięciu do środowiska naturalnego powoduje u ludzi problemy neurologiczne. Baterie natomiast zawierają szkodliwy kadm, zaburzający prawidłową pracę nerek oraz wywołujący zmiany nowotworowe.

W konsekwencji złe "pozbywanie się" tego typu śmieci może być bezpośrednią przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Najskuteczniejszą metodą neutralizacji tych niebezpieczeństw jest oddawanie elekrośmieci do odpowiednich punktów ich zbierania (skąd zwykle trafiają do recyklingu). Stary sprzęt, po demontażu, poddawany jest specjalistycznemu przetworzeniu. Odpowiednie zakłady unieszkodliwiają niebezpieczne substancje i pierwiastki, chroniąc środowisko naturalne przed skażeniem. Odzyskiwany materiał jest ponownie wykorzystany do produkcji nowych urządzeń, co zdecydowanie zmniejsza wykorzystania zasobów naturalnych.
 
Niektóre instytucje pożytku publicznego organizują akcje zbierania elektrośmieci, które to maja walor edukacyjny. Zużyte żelazko można wówczas wymienić na kwiatek lub sadzonkę :). Warto sprawdzić czy w naszym najbliższym otoczeniu nie ma miejsca podobna akcja.

A zatem, co można zrobić ze zużytym sprzętem?

1. Oddać do specjalnego punktu zbierania.
2. Oddać bezpośrednio do zakładu przetwarzania.
3. Oddać do punktu skupu złomu (jeśli jest on w rejestrze zbierających zużyty sprzęt).
4. Oddać do sklepu, gdy kupujemy nowe urządzenie.
5. Zostawić w punkcie napraw sprzętu AGD/RTV.
6. Oddać przy okazji różnego rodzaju zbiórek (często organizowane przez supermarkety lub urzędy miasta).
7. Zamówić odbiór w sklepie ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ta usługa jest odpłatna).

Źródło zdjęcia: www.bys.com.pl

Zobacz też:
Zbieranie plastikowych nakrętek od butelek - akcja recyklingu PET
Jak działa segregacja odpadów i jakie śmieci możemy recyklingować?

0 komentarze:

Prześlij komentarz