Theme Preview Rss

Twórczy recykling. Moda na ekologiczną biżuterię z odzysku

Recykling jako jedna z metod ochrony środowiska "kładzie" nacisk na produkcję materiałów jak najbardziej odnawialnych. Eko moda opiera się na tym założeniu, związana jest z działaniami "do it yourself", polegającymi na przerabianiu rzeczy, które to mogłyby trafić do śmieci. Kładzie się tu nacisk na twórcze podejście do rzeczy codziennego użytku. Robienie "czegoś z niczego" zyskuje coraz więcej zwolenników. Artyści tworzący unikatowe dodatki zachwycają i niekiedy zaskakują swoją inwencją. Projektantka Outi, zyskała sławę dzięki naszyjnikom i bransoletkom zrobionym ze starych zamków błyskawicznych. Pozostali artyści również wykazują się nie mniejszą oryginalnością.

Gulnur Ozdaglar z Turcji "przetwarza" nikomu niepotrzebne plastikowe butelki na pierścionki, broszki i naszyjniki, natomiast izraelczyk Yoav Kotik projektuje biżuterię z metalowych kapsli. Min-ji Cho tworzy bransoletki i broszki z gumowych rękawiczek, a Taby Chan z Włoch wisiorki z pociętych skarpet.

Jeremy May jest wielkim fanem książek. Ale w przeciwieństwie do większości, kocha nie tylko czytać, wykorzystuje je jako materiał do tworzenia biżuterii. Postanowił wykorzystać egzemplarze, które oddano na makulaturę i ze starych, nikomu niepotrzebnych powieści tworzy pierścionki, naszyjniki oraz wisiorki. "Literacka" biżuteria jest produkowana przez proces laminacji. Artysta wycina z książek plik stron, aby następnie je zlaminować. Po tym procesie ozdoba zostaje umieszczona w miejscu, z którego została wykonana. W tym przypadku książka staje się nie tylko materiałem z którego powstaje biżuteria lecz także pudełkiem do jej przechowywania.

Sztuka związana z recyclingiem opiera się na użyciu surowców wtórnych, nadając zużytym przedmiotom "drugie życie". Stają się one elementami artystycznymi i jako takie mogą kosztować niemało. Pośród innych trendów, ten wyróżnia się użytecznością. Ulegają mu osoby chcące wyróżnić się w tłumie, maje własny styl i oryginalne pomysły. Idealistyczne zaangażowanie w sprawy istotne, takie jak ochrona środowiska jest nie mniej ważne. Dlatego ekologiczny styl życia jest tak bardzo modny.

Niebanalne dodatki przykuwają uwagę, dają możliwość wyjścia poza świat tradycyjnych ozdób. Przyjazny naturze sposób wytwarzania eko biżuterii stwarza w tej dziedzinie wiele nowych możliwości ograniczonych jedynie wyobraźnią artystów - projektantów. Recykling w sztuce wywołuje poczucie społecznej odpowiedzialności i to zarówno w środowisku artystów jak i odbiorców. Taka biżuteria z całą pewnością wpływa na ograniczenie liczby produkowanych śmieci oraz wykorzystania tego, co już mamy. Bezsprzecznie jest też niepowtarzalna!

A.
B.
C.
D.
E.
F.
G.
H.
I.
J.
K.
L.
M.
N.
O.
Źródła zdjęć:
A, B. www.minjicho.com
C, D, E, F. www.gulnurozdaglar.com
G. www.1800recycling.com
H, I, J, K, L, M, O. www.beautifullife.info

Zobacz też:
Recykling na wybiegu i moda z odzysku
Srebrna biżuteria idealna na wyjątkową okazję

0 komentarze:

Prześlij komentarz