Theme Preview Rss

Jak ekologicznie odżywić rośliny doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego mieszkania, pod warunkiem, że będą bujne i okazałe. Żeby tak się stało należy zgłębić wiedzę na temat tego, co lubią a czego nie lubią poszczególne gatunki. Musimy również dopasować odpowiednie preparaty odżywcze i ochronne. Jednak możemy również wykorzystać niektóre produkty, które są nam dostępne na co dzień. Jedne działają jak naturalny nawóz, inne zapobiegają atakom dziwnych robaczków w doniczce.

Oto one:

a)
Drożdże piekarskie, których trochę może nam pozostać po pieczeniu, rozpuszczamy w ciepłej wodzie i taką miksturą podlewamy kwiatki, rośliny rosną wtedy bujniej i szybciej.
b) Na poprawę kolorytu liści podlewajmy roślinkę raz na dwa tygodnie mlekiem lub mlekiem z wodą.
c) Niektóre rośliny - np. fikus lubią alkohol, resztki trunków można zatem bez obaw wlać do doniczki lub przetrzeć liście ściereczką nasączoną w resztkach po alkoholu,
a raz na miesiąc podlewać wodą z piwem rośliny kwitnące (tj. np. storczyki)
d) Kondycję roślin wydatnie poprawia rozpuszczona w wodzie aspiryna - do stosowania jednak nie częściej niż raz w miesiącu.
e) Woda po ugotowanych jajkach (odstawiona na co najmniej 2 tygodnie) lub pokruszone skorupki jajek włożone bezpośrednio do doniczki z ziemią dostarczają roślince wapnia (wpływa ona na jej wzmocnienie), pamiętajmy jednak, że kwiaty, które potrzebują kwaśnego podłoża raczej nie tolerują wapnia! (do nich należą m.in: wrzosy, różaneczniki, hortensje, storczyki, gardenie czy azalie).
f) W przypadku tych roślin które potrzebują kwaśnej ziemi możemy naturalnie zakwasić ją fusami z kawy (wsypujemy fusy na warstwę ziemi i delikatnie ją "wzruszamy").
g) Ostudzone napary z herbat ziołowych (pokrzywa, szałwia, skrzyp i inne, np: bifix.pl/nasze-produkty/bi-fix-herbatki-ziolowe/) sprawią, że rośliny będą bujniejsze a ziemia w doniczce odkażona. Dobrym rozwiązaniem jest też spryskiwanie roślin takimi naparami, raz na cztery tygodnie (uodporni to ja na grzyby).
h) Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami akwarium z rybkami, to mamy gotowy nawóz do kwiatów. Przy wymianie wody warto zachować sobie "brudną" wodę i nią traktować rośliny, doskonale użyźni ona ziemię w doniczce.
i) Aby odświerzyć barwę lisci podlewajmy (raz na 2 tygodnie) roślinę rozcieńczonym mlekiem. Duże liście (np. fikusów) można co jakiś czas przetrzeć ściereczką nawilżoną mlekiem lub piwem – będą się wtedy ładnie błyszczeć.
i) Ostudzona woda po ugotowaniu ziemniaków zawiera małe ilości wapnia, natomiast dużo soli mineralnych. Warto użyć jej do podlewania kwiatów.
j) Zmora roślin są szkodniki - skutecznie odstrasza je czosnek (wystarczy raz miesiąc włożyć jeden ząbek do ziemi), do spryskiwania możemy wykorzystać wodę, w której moczyła się cebula (odstraszy to przędziorki i mszyce). Popiół po papierosach również odstrasza szkodniki lecz należy bardzo uważać z ilością, aby na liściach nie pojawiły się odbarwienia.
k) Rozpuszczona tabletka aspiryny w wodzie do podlewania kwiatów, wzmocnimy ich odporność.


Pamiętajmy, że każdą roślinę należy podlewać wodą odstaną, która ma temperaturę pokojową.

Zobacz tez:
Kwiaty do ślubu, wiązanki, dekoracje ślubne
Akwaria i wyposażenie
Dlaczego warto stosować naturalne nawozy? Ekologia w ogódkach
Blog o piwach

0 komentarze:

Prześlij komentarz