Theme Preview Rss

Sposób na ekologiczną choinkę. Lepsza żywa choinka czy sztuczna?

Co roku wiele osób boryka się z dylematem: jaką choinkę wybrać na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Która z nich jest najbardziej ekologiczna, praktyczna i najkorzystniejsza cenowo?

Tradycja ozdabiania iglastych drzewek tuż przed wigilią wywodzi się z Alzacji. W przebiegu lat ozdoby choinkowe przeszły wiele przemian. Wielobarwne przybrania wykonane z różnorakich materiałów nieodłącznie kojarzyły się z magią świąt. Obecnie odchodzi się od plastikowych ozdób: jabłek, aniołków a nawet bombek z tworzywa sztucznego. Chętniej kupuje się szklane przywieszki, naturalne szyszki egzotycznych gatunków roślin nagonasiennych bądź wykonuje się między innymi własnoręcznie piernikowe ciasteczka na choinkę.Choinki sztuczne
Wielu zwolenników sztucznych drzewek obstaje przy ich wyższości nad naturalnymi z uwagi na możliwość ich corocznego wykorzystania oraz rzekomą ochronę lasu. Wbrew przekonaniom sztuczne choinki są znacznie bardziej niebezpieczne dla środowiska. Prawda jest taka, że po pięciu - dziesięciu latach użycia wyrzuca się je na wysypisko śmieci, a tam ich rozkład trwa niewyobrażalnie długi okres czasu. Równie szkodliwe jest palenie plastikowych surowców. Może i nie trwa kilkuset lat jednak emituje do atmosfery trujące gazy. Nie ma praktycznie możliwości poddania sztucznej choinki recyklingowi, gdyż wykonana jest ona z kilku rodzajów tworzyw. Dlatego bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne okazuje się naturalne świąteczne drzewko.

Choinka naturalna
Choinki czy to cięte, doniczkowe bądź wykonane z samych splecionych gałązek na kształt drzewka są z pewnością słusznym wyborem z punktu widzenia ochrony środowiska. Nie do pominięcia są ich zalety, jeśli chodzi o wspaniały wygląd oraz nastrajający zapach. Co prawda żywe drzewka wymagają pielęgnacji: codziennego podlewania i sprzątania spadających igieł, a sztuczne choinki nie są w końcu aż takie brzydkie jak z przed lat, to jednak korzyści naturalnych choinek wydają się przeważać nad ich niedogodnościami. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drzewka w donicach. Wiele osób kupuje je z myślą o późniejszym posadzeniu w ogrodzie bądź na podwórzu. Niestety nie wszystkie iglaki udaje się zasadzić na wiosnę. Mimo troski i prawidłowej pielęgnacji, obumierają ponieważ są chore albo mają uszkodzony system korzeniowy.

Warto dodać, że mitem jest rzekoma szkodliwości kupowania naturalnych choinek jako przykład dewastacji lasów. Obecnie większość świątecznych drzewek pochodzi z oddzielnych plantacji, zakładanych tylko w tym celu. Inne pozyskuje się z lasów i są wykopywane zawsze w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, aby utrzymać zdrową kondycję innych roślin. Kupując żywe choinki warto zwrócić uwagę, skąd pochodzą, gdyż zdarzają się przypadki niedozwolonych wycinek lasu i nielegalnego handlu.

Co prawda sztuczna choinka jest wygodna, nie wymaga sprzątania, jej wartość rynkowa bywa zbliżona do żywego drzewka, przy czym może służyć przez kilka lat, to jednak to tylko plastik, a my kupujemy kolejny martwy przedmiot do naszego domu. Nie upiększa naturalną zielenią, nie pachnie lasem. Wybór choinki sztucznej czy żywej zależy wyłącznie od konsumenta. Pamiętajmy, że sama choinka nie stworzy magi świąt, świąteczny nastrój zależy od ciepła domowników.

Zobacz też:
Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe - sposób na oryginalną choinkę
Konkurs na szopkę bożonarodzeniową
Ekologiczny styl aranżacji wnętrz

1 komentarze:

Kuba Grom pisze...

W niektórych miastach po świętach urządza się zbiórki wykorzystanych żywych choinek. W warszawie zbierają wystawione pod śmietnikami choinki i zawożą do miejskiej kompostowni, która zasila potem zieleń miejską - bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Prześlij komentarz