Theme Preview Rss

Dlaczego warto stosować naturalne nawozy? Ekologia w ogródkach

Bogactwo substancji odżywczych w glebie ma decydujący wpływ na wzrost roślin. Przynajmniej raz w roku, zwykle na wiosnę, należy zasilić ogródek odpowiednimi składnikami. Ich źródłem są nawozy ekologiczne (o których poniżej) i mineralne (dostępne w sklepach ogrodniczych). Nawożenie organiczne daje bardzo dobre wyniki. Nawozy te dostarczają nie tylko azotu, fosforu i potasu, ale także mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin. Ponadto nawozy organiczne poprawiają właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, są tez źródłem próchnicy. Nawozy ekologiczne (organiczne) dają zatem gwarancję uzyskania smacznych i zdrowych upraw. Nawozy mineralne powinno się stosować jedynie jako ewentualne ich uzupełnienie.

Obornik.
Można go używać przed posadzeniem roślin.
Wyróżnia się kilka jego typów:
- obornik bydlęcy, zawiera sporo substancji mineralnych (m.in. potasu, który wpływa na zwiększenie spoistości gleby),
- obornik koński, zawiera dużo ilość substancji organicznych oraz związków mineralnych a mało wody,
- obornik świński, zawiera mało wapnia i sporo potasu,
- obornik owczy, króliczy; zawiera mało azotu,
- guano ptasie, spora zawartość fosforu i potasu.


Kompost.
Kompost jest jednym z najwyżej cenionych nawozów, dlatego warto poświecić trochę czasu i chęci, żeby zrobić przydomowy kompostownik. Tutaj praktyczne rady jak się za to zabrać. Wydatnie poprawia on strukturę podłoża, dzięki próchnicy, którą zawiera. Składa się głównie z odpadków roślinnych, więc jak w naturze – po rozłożeniu resztki ulegają przemianom, by w końcu stać się pożywką dla nowych roślin. Ponad to jest to środek całkowicie bezpieczny (nie ma groźby przenawożenia).
Wyróżniamy kilka rodzajów ziemi kompostowej:
- ziemia kompostowa – powstaje z odpadków ogrodowych, jest uboga w składniki odżywcze
- ziemia darniowa – jest uboga w próchnicę,
- ziemia liściowa – powstaje z różnego rodzaju liści, bogata w próchnicę oraz składniki mineralne takie jak fosfor, potas i azot,
- ziemia gnojowa – zawiera dużo substancji odżywczych.


Torf.
Jest bogaty w próchnicę, rozluźnia glebę o zbitej strukturze.
Wyróżniamy:
- torf wysoki, pH 3,5-4,5, należy zmieszać go z nawozem mineralnym,
- torf odkwaszony, który jest przeznaczony polecany do wszystkich roślin,
- torf niski jest bogaty w składniki mineralne.


Kora drzew.
Świeża zawiera niekorzystne związki chemiczne, które mogą wręcz hamować prawidłowy wzrost roślin. Taką korę trzeba odpowiednio przygotować, a konkretnie dodać do niej nawóz kurzy i zwilżyć wodą. Dopiero po trzech miesiącach nadaje się do nawożenia.



Trociny.
Wpływają na żyzność gleby, bywają również stosowane do tzw. ściółkowania. Przed ich zastosowaniem powinno się stosować kompostowanie.


Węgiel brunatny.
Stosuje się go w postaci miału lub granulatu. Jest bogaty w mikroelementy, magnez i wapń. Odkwasza glebę i znacznie wpływa na polepszenie jej właściwości. Zawiera on duże ilości wapnia oraz magnezu, dzięki czemu jego stosowanie podnosi odczyn gleby. Można go stosować do rozluźnienia gleb jak i poprawienia ich struktury.


Zobacz też:
Kiedy zabraknie węgla - zasoby węgla w Polsce i na świecie
Jak wykorzystać deszczówkę?

1 komentarze:

Żywność Ekologiczna gwarancją dobrego smaku pisze...

Bardzo fajny wpis. Zapraszam na blog kampanii informacyjno-promocyjnej "Żywność Ekologiczna gwarancją dobrego smaku" organizowanej pod patronatem ministerstwa rolnictwa. Pozdrawiam

Prześlij komentarz