Theme Preview Rss

Zastosowanie octu w porządkach – ekologiczne czyszczenie octem

O zaletach octu w kulinarnych ekspresjach nie trzeba nikogo przekonywać. Właściwości konserwujące i zakwaszające od wieków są wykorzystywane. Przez stulecia ocet jabłkowy był stosowany w różnorodnych schorzeniach do użytku zewnętrznego w dolegliwościach reumatycznych, grypie i anginie oraz wewnętrznego w zaburzeniach trawiennych. Znajduje zastosowanie w odchudzaniu, zwalczaniu opryszczki, łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejszania obrzęków pourazowych. Jednak mało kto wie, że ocet w roztworach stężonych i rozcieńczonych stosowany jest w utrzymaniu czystości.

Ocet pozwala skutecznie, ekologicznie zwalczyć brud, kamień, rdzę. Jego zaletą jest także cena, nieporównywalnie niższa od gotowych preparatów do sprzątania. Ocet ma właściwości bakteriobójcze, które można wykorzystywać między innymi w myciu podłóg, desek drewnianych, blatów kuchennych. Pozwala szybko usunąć osad ze sztućców i armatury. Nadaje szybko połysk gładkim powierzchnią zlewów ze stali nierdzewnej, kranom, prysznicom. Potem już tylko wystarczy wypolerować. Dużą zaletą jego stosowania jest czyszczenie praktycznie bez szorowania, co ma znaczenie w pielęgnacji elementów wykonanych ze stali i ceramiki. Do usunięcia rdzy i kamienia naprawdę skuteczne są „kompresy” z octu. Wystarczy nasączyć octem waciki lub gazę i przyłożyć do zajętych przez kamień powierzchni. Można owinąć zmoczoną w occie szmatką większe elementy np. krany i pozostawić na 2-3godziny, a potem spłukać.

Ekologiczny ocet sprawdza się również podczas czyszczenia lodówek i chłodziarek. Nie tylko zwalcza drobnoustroje, brud, ale i nieprzyjemny zapach. Neutralizuje woń resztek jedzenia oraz pomaga usunąć pierwsze oznaki pleśni. Jest z powodzeniem stosowany także do mycia okien, luster, kafelek. Aby cieszyć się szybami bez smug, warto samemu sporządzić roztwór w przykładowych proporcjach: na 5 litrów wody pół szklanki octu. Jeśli nie lubimy zapachu octu, możemy go zamaskować przyjemniejszymi wonnościami np. zmieszać dwie łyżki octu z dwiema łyżkami boraksu i dwiema filiżankami ciepłej wody, a do tego dodać kilka kropel dowolnego olejku zapachowego.

Ekologiczne właściwości octu sprawdzają się podczas mycia dywaników samochodowych, zaplamionej tapicerki, a nawet skórzanych kanap i foteli. Można posmarować meble mieszanką otrzymaną z trzech łyżeczek oleju z siemienia lnianego z trzema łyżkami octu. Tak wykonany środek usunie brud ze skóry naturalnej i ekologicznej, zapobiegając jej pęknięciom, utracie wilgoci czy elastyczności.

Zobacz też:
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni
Okłady z octu jednym ze sposobów walki z opryszczką
Indyjskie orzechy piorące

1 komentarze:

Anika pisze...

Ciekawy artykuł. Za kilka dni na moim blogu http://inspirujacacodziennosc.blogspot.com opublikuję post o zastosowaniach octu, lecz na razie wypróbowuję jego różne zastosowania. Interesuje mnie również działanie boraksu, lecz niestety, nigdzie nie mogę go zdobyć (poza apteką za kosmiczną cenę). Pozdrawiam

Prześlij komentarz