Theme Preview Rss

Jak wyhodować awokado w zaciszu własnego domu?

Awokado to wiecznie zielone drzewko, które pięknie prezentuje się we wnętrzach. Zwłaszcza jeśli okaz jest naprawdę duży. Zapewne nie wszyscy wiemy, że taką roślinę z łatwością można wychować w domowych warunkach. 
 
Pestka z zakupionego awokado bez większych problemów ukorzenia się i dosyć szybko wypuszcza łodygę z liśćmi. Sposób, dzięki któremu możemy kontrolować fazę rozwoju pestki, jest umieszczenie jej w szklance z wodą, po wcześniejszym nakłuciu jej wykałaczkami. Zanurzenie w wodzie powinno być tylko częściowe, tak aby szczytowa warstwa pozostawała odkryta, tak jak na poniższym zdjęciu:


Nasza pestka pierwszy symptom wzrostu – kiełek, wypuści dopiero po miesiącu. Czasem trwa to nieznacznie dłużej. Pozwólmy kiełkowi urosnąć co nieco przed przesadzeniem do doniczki – właściwy czas nadchodzi wtedy gdy część zanurzona i kiełek rośliny będzie już dobrze widoczna, wtedy można posadzić ją do doniczki na podobnej wysokości na jakiej była w szklance, w jakiej znajdowała się wcześniej w wodzie. Ziemia musi być żyzna, najlepiej wybrać humus.
Awokado szybko wypuszcza liście, sięgają około 10 cm i są bardzo delikatne. Pamiętajmy, że roślina nie znosi braku wody – wówczas jej liście błyskawicznie opadają, tracąc elastyczność. Sadzonka powinna stać w dobrze nasłonecznionym miejscu i być codziennie podlewana/zraszana. Dobrze, jeśli podłoże jest stale lekko wilgotne, lecz w żadnym razie nie przelane.

Z domowej hodowli nie powinniśmy się spodziewać zbioru owoców chociaż starsze okazy moga zaskoczyć owocowaniem.Wiosną warto dodawać do ziemi nieco nawozu. Jeśli awokado straci liście (np. w wyniku przesuszenia) lub zbytnio wyrosną (potrafią znacznie 'wybujać') powinniśmy delikatnie przyciąć wierzchołek. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz