Osioł to ssak z rodziny koniowatych o małych wymaganiach pokarmowych i dużej odporności na brak wody. W stanie dzikim występuje już wyłącznie na terenie Afryki. Jednak jako zwierze udomowione można go spotkać na całym świecie. Pierwsze informacje o ośle jako zwierzęciu domowym pochodzą sprzed 6 tysięcy lat temu i dotyczą Doliny Nilu. Przypuszcza się, że wówczas zaczęła się krzyżówka osła domowego. Na zasadach selekcji wyhodowano wiele ras różniących się ubarwieniem, wielkością i temperamentem.
W wielu rejonach świata zwierzęta są podstawowym środkiem transportu. Dotyczy to rejonów, gdzie infrastruktura drogowa jest na niedostatecznym poziomie. W tradycyjnym transporcie zwierzęcym wykorzystywane są głównie konie, muły i właśńie osły, a na niektórych obszarach również bydło. Na terenach pustynnych wciąż niezwykle ważne są wielbłądy (dromadery i baktriany), na dalekiej północy zaś - renifery i psy. W Azji do celów transportowych wykorzystywane są także słonie indyjskie oraz jaki, natomiast w Andach – lamy.
W Piśmie Świętym zapisano "Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy (Księga Zachariasza 9,9)". Tak Biblia uhonorowała to zwierze służące Bogu i ludziom jako środek transportu którym jest po dziś dzień i to zarówno jako zwierze pociągowe jak i juczne. Szczególnie w obszarach górskich transport juczny oparty jest prawie wyłącznie na osłach i ma duże znaczenie, nawet polityczne.
Przykładem jest Afganistan, gdzie w 2009 roku osły brały czynny udział w przywracaniu demokracji w tym targanym przez wojny kraju, poprzez wożenie urn wyborczych z głosami w pierwszych demokratycznych wyborach. Osiołek może wieźć na sobie tyle ile waży, ale najczęściej przyjmuje się, że maksymalnie 50 kg. W terenach górskich, trudnodostępnych to jedyny osiągalny transport. Przekonał się do tego wydział oświaty w Meksyku, gdzie dzieciom zamiast gimbusów zaoferowano osiołki by na nich dojeżdżały do szkoły.
Wykorzystuje się przy tym rolę osła w ornoterapi. Kontakt dziecka z osłem niezwykle pozytywnie wpływa na jego rozwój psychiczny. Dziecko nie tylko może nawet zimą bezpiecznie dotrzeć do szkoły, ale przede wszystkim po szkole musi opiekować się osiołkiem nawiązując z nim więź. Jeszcze dalej w wykorzystaniu osła posunięto się w Izraelu.
Oprócz ważnego miejsca w Biblii osioł stał się też symbolem narodowym Katalonii. W tej krainie historycznej Hiszpanii można spotkać osła katalońskiego. Wyróżnia się ciekawym ubarwieniem i nieco dłuższym futerkiem w barwach kasztanowym, rudym lub czarnym. Z uszu wystają mu natomiast długie, faliste włosy w różnych barwach, najczęściej kremowe.
I tak od tysiącleci lat osły służą nam mimo, że samo słowo "osioł" może mieć raczej pejoratywne konotacje.
Fot.
1) www.hrod-beraht.blogspot.com
2) www.mariusztravel.com
3) www.990px.pl
4) www.tokfm.pl
5) www.fakt.pl
6) www.katalonia2010.republika.pl
7) www.cro.pl
Zobacz też:
Ile kosztuje utrzymanie konia?
Dlaczego warto stosować naturalne nawozy?
Ekologiczny sposób na zadbany przydomowy trawnik
0 komentarze:
Prześlij komentarz