Theme Preview Rss

Porównanie żarówek energooszczędnych - czy się opłacają i ile można zaoszczędzić

W żarówkach tradycyjnych większość energii elektrycznej przekształcanej jest w ciepło. Wolfram rozgrzewa się w próżni do 2500 stopni Celsjusza, a efektem ubocznym tak wysokiej temperatury jest wydzielanie światła widzialnego. Tylko 5 % energii dostarczanej żarówce przekształca się w światło. W związku z tak małą wydajnością 1 września 2009 w Unii Europejskiej rozpoczął się proces stopniowego wycofywania tradycyjnych żarówek na rzecz żarówek energooszczędnych. Co możemy na tym zyskać?

Pomijając kwestie ochrony środowiska i spory związane z recyklingiem żarówek energooszczędnych, głównym zyskiem dla nas jest oszczędność prądu i co za tym idzie pieniędzy. Poniżej przedstawiam porównanie kosztów użytkowania różnych rodzajów żarówek. Założeniem jest wygenerowanie tyle światła co tradycyjna żarówka 75W. Do obliczeń założyłem też średnie roczne wykorzystanie żarówki na poziomie 1500 godzin (po 4-5 godzin dziennie) oraz koszt kilowatogodziny równy 0,5 zł.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć jeszcze, że wydajność, trwałość i cena żarówki zależy od producenta. Poniższe szacunki są bardzo zaokrąglone, ale nawet w takiej formie mogą efektywnie pokazać porównanie różnych źródeł światła.

Żarówka tradycyjna
Żarówka tradycyjna o mocy 75 W

Cena żarówki: 2 zł
Wytrzymałość: 1000 godzin
Roczny koszt prądu: 56 zł
Roczny koszt prądu z ceną 2 żarówek: 60 zł
Koszt dla 5 lat z ceną 8 żarówek: 296 złŻarówka halogenowa
Halogen o mocy 40W

W sprzedaży dostępne są też lampy halogenowe z gwintem takim jak w standardowych żarówkach. Halogeny działają podobnie jak żarówki, z tym, że żarnik umieszczony jest w gazie, a nie w próżni, co podnosi jego wydajność. Lampy halogenowe są najbardziej zbliżone tradycyjnym żarówkom.

Cena żarówki: 10 zł
Wytrzymałość: 2000 godzin
Roczny koszt prądu: 30 zł
Roczny koszt prądu z ceną 1 żarówki: 40 zł
Koszt dla 5 lat z ceną 4 żarówek: 190 zł


Świetlówka energooszczędna
Świetlówka o mocy 14 W

W świetlówce zasada działania jest już inna. Świetlówka wypełniona jest oparami metali, a światło wytwarzane jest dzięki wyładowaniu elektrycznemu na całej długości rury. Dzięki temu świetlówki wydzielają znacznie mniej ciepłą i są przez to bardziej efektywne niż żarówki tradycyjne. Wadą jest miganie światła z częstotliwością zmian napięcia prądu (50 razy na sekundę).

Cena żarówki: 10 zł
Wytrzymałość: 10 000 godzin
Roczny koszt prądu: 10 zł
Roczny koszt prądu z ceną 1 żarówki: 20 zł
Koszt dla 5 lat z ceną 1 żarówki: 62 zł

Lampa LEDLampa LED o mocy 3,5 W

Najnowszym rodzajem zamiennika żarówek są lampy składające się z kilkudziesięciu diod LED. W diodach światło wytwarzane jest w półprzewodnikach, co sprawia, że lampy tego typu cechuje bardzo wysoka skuteczność. Wadą tego typu światła jest ograniczony kąt świecenia - praktycznie w jednym kierunku. Ponadto, jeszcze nie wynaleziono tak mocnych diod, żeby mogły zastąpić żarówki tradycyjne. Najmocniejsze lampy - o mocy 3,5 W stanowią odpowiednik 60W żarówek.

Cena żarówki: 15 zł
Wytrzymałość: 50 000 godzin
Roczny koszt prądu: 3 zł
Roczny koszt prądu z ceną 1 żarówki: 18 zł
Koszt dla 5 lat z ceną 1 żarówki: 30 zł

Podsumowanie

Żarówki LED z uwagi na niską moc i ograniczony kąt świecenia nie są jeszcze dostatecznie dobrą alternatywą dla żarówek tradycyjnych. Z pozostałych dwóch - jeżeli nie przeszkadza nam jakość światła (miganie) świetlówek, wtedy najkorzystniej jest je właśnie wybrać. W ciągu 5 lat na jednej takiej świetlówce możemy oszczędzić 240 zł. Jeżeli przyjmiemy, że w domu mamy 5 takich żarówek, to oszczędność wzrośnie do 1200 zł.

Zobacz też dyskusję na forum:
http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/162/Czy-zarowki-energooszczedne-swietlowki-sie-oplacaja/
http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/161/Czy-zarowki-LED-sie-oplacaja/

0 komentarze:

Prześlij komentarz