Theme Preview Rss

Co to są rekuperatory i dlaczego odzyskiwanie ciepła jest tak istotne

Rekuperator to element instalacji wentylacji i nieodzowne urządzenie w domu pasywnym czy ekologicznym. Zasada działania tego urządzenia jest prosta - rekuperatory w wentylacji mechanicznej umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz i ogrzanie świeżego powietrza z zewnątrz.

Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie 80-95% ciepła z powietrza, dzięki czemu w znaczny sposób obniżają koszty ogrzewania, a wraz z wentylacją mechaniczną dają domownikom większy komfort.

Oczywiście sam rekuperator bez wentylacji mechanicznej nie może istnieć. Dlatego mówiąc o rekuperatorach czy rekuperacji myślimy o całym systemie. To też powoduje, że koszt instalacji takiego rozwiązania jest spory i należy go przewidzieć już na etapie projektowania domu. W przeciwnym razie instalacja jest dosyć utrudniona (trzeba chociażby przebijać się przez ściany). Szacuje się, że koszt całej instalacji wentylacji mechanicznej to 15 - 30 tysięcy zł.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Ciężko tu też mówić o opłacalności takiej inwestycji. Obniżając roczne koszty ogrzewania nawet o 1000 - 2000 zł, możemy obliczyć, że inwestycja zwraca się po kilkunastu latach nie licząc zużycia prądu, przeglądów, czyszczenia i ewentualnej wymiany urządzeń. Rekuperatory i w ogóle wentylacja mechaniczna daje przede wszystkim komfort z użytkowania i świadomość oszczędzania energii. W zimie daje świeże powietrze rozprowadzane równomiernie i bez utraty ciepła. Latem umożliwia szybką wymianę powietrza w domu bez konieczności otwierania okien, co jest szczególnie istotne w przypadku miejsc o wysokim poziomie hałasu.

Zobacz też:
Co to są rekuperatory
Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

1 komentarze:

rekuperatory pisze...

Ciekawy wpis, mam jedno zastrzeżenie - 15-30 tysięcy to raczej koszty "przeróbki" domu, dostosowania do rekuperacji - tworząc system już na etapie projektu, mamy dużo mniejsze koszty i inwestycja zwróci nam się dużo szybciej.

Prześlij komentarz