Theme Preview Rss

Jak samodzielnie wykonać grill solarny?

Grill solarny (do użytku domowego) możemy wykonać samodzielnie. Nie potrzebujemy do tego żadnego specjalistycznego sprzętu poza starą, niepotrzebną anteną satelitarną. Dlaczego akurat antena satelitarna? Jak powszechnie wiadomo, talerz anteny jest specjalnie wyprofilowany, a jego wklęsła powierzchnia idealnie odbija i skupia w jednym miejscu promienie słoneczne - w miejscu montażu odbiornika fal (na wysięgniku). Jeśli tylko owy talerz antenowy pokryjemy warstwą odblaskową (może być nawet najzwyklejsza folia aluminiowa), to w miejscu odbiornika fal otrzymamy powierzchnię grzewczą. Z reguły najgorętszy punkt (oczywiście w zależności od średnicy naszego talerza) uzyskamy w odległości około 40, 50 cm od jego środka.

Najważniejszym elementem grilla będzie więc talerz satelitarny, najlepiej o jak największym rozmiarze.
Najbardziej optymalną wielkością anteny jest ta o średnicy 90 cm. Oczywiście musimy usunąć uchwyt od konwentera. Antena może być nawet zardzewiała - nie może jednak być pogięta lub z odkształceniami!

Jeśli nie posiadamy zbędnych luster, które można by pociąć, możemy wykorzystać np. cienki arkusz wypolerowanej aluminiowej blachy. Najtańsza (i najprostsza w wykonaniu) zostaje zwykła spożywcza folia aluminiowa, trzeba się jedynie liczyć z tym, że jej trwałość jest ograniczona.

Kolejny krok to posmarowanie powierzchni anteny klejem, ewentualnie silikonem lub taśmą. Na to nalepiamy naszą folię, oczywiście strona z połyskiem powinna być skierowana do zewnątrz 'grilla'. Najważniejszym etapem jest dokładne pokrycie powierzchni talerza satelitarnego materiałem odbijającym światło - ścianki muszą być starannie wygładzone, bowiem od tego zależy efektywność grzewcza.

Ostatnia czynność to zamontowanie czaszy na stelażu. Jeśli mamy ochotę zwiększyć moc grilla możemy zamontować kilka czasz, wszystkie muszą być jednak tej samej wielkości. Nie możemy też zapomnieć o specjalnym naczynku w którym będziemy grillować nasze potrawy. Możemy zamontować je na specjalnym wysięgniku lub ramieniu.  Jeśli zdecydujemy się wykorzystać więcej niż jeden talerz postarajmy się, aby były one tej samej średnicy. Nasz home - made grill możemy oczywiście wyposażyć w kółeczka, tak by można go było bez problemu transportować z miejsca na miejsce.

Gdy wszystko jest już zrobione możemy przystąpić do testowania. Zakładając, że średniej wielkości antena ma 0.70m² dysponujemy mocą 600W. Temperatura jaką dysponujemy to ponad 300 stopni Celsjusza!

Poniżej krótki filmik prezentujący czaszę grilla solarnego.


Zobacz też:
Grille ogrodowe
Lampy solarowe, mechanizmy działania i zastosowanie w ogrodzie
Porównanie żarówek energoszczędnych

0 komentarze:

Prześlij komentarz