Theme Preview Rss

Najpopularniejsze akcje ekologiczne ostatnich lat

  •  Sprzątanie świata - to chyba jedna z najbardziej znanych akcji. Jej celem jest wzmacnianie świadomości proekologicznej i edukacja realizowana poprzez praktykę. Akcja to nie tylko sprzątanie swojej najbliżej okolicy z pozostawionych przez innych odpadów, ale także zakladanie mini ogródków, sadzenie drzew, liczne konkursy i zabawy. Biorą w niej udział wszyscy, którym na sercu lezy dobro i ochrona środowiska naturalnego, min. politycy, harcerze, nauczyciele oraz uczniowie, dziennikarze. Patronat nad nim obejmuje Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Sprzątanie Bałtyku – kampania informacyjna, chociaż bezpośrednio dotyczy mieszkańców wybrzeża skierowana jest także do mieszkańców całego kraju. Dwa hasła doskonale opisujące akcję to: "Odkręcając kran codziennie łączymy się z Bałtykiem!", "Nasze morze będzie tak czyste, jak czysta będzie najmniejsza rzeka czy strumyk w kraju".
  • Pomóżmy kasztanowcom – akcja, która została zapoczątkowana w 2005 roku przez Fundację Nasza Ziemia i  Clear Channel. jgo nadrzędnym celem jest ochranianie i pielęgnacja kasztanowców. Kampanię wspieają Lasy państwowe oraz IKEA (LP od 2006 roku a IKEA przyłaczyla sie do akcji rok później). W drugą środę maja obchodzony jest Dzień Kasztanowca w którym odbywają się festyny i pokazy edukacyjne.
  • Drzewko za makulaturę – kampania organizowana w rożnych miastach Polski. Za wyznaczoną ilość makulatury otrzymujemy sadzonkę (lub nawet kilka sadzonek). Często przy okazji można oddac również oddać elektro-śmieci, za które możemy także uzyskać drobny upominek np. w postaci wielorazowej torby na zakupy.
  • Błękitny kciuk – celem tej akcji jest przekazywanie wiedzy na temat znaczenia wody dla istnienia życia. Polega na uwrażliwieniu ludzi na konieczność oszczędnego gospodarowania zasobami i roztropnym jej gospodarowaniu w trakcie codziennych czynności. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krakowie.
  • Globe - kampania skupia sieć naukowców, uczniów i nauczycieli poznających wspólnie środowisko naturalne (jest to środowisko międzynarodowe) . Jak to działa? Uczniowie prowadzą swoje obserwacje we współpracy ze szkołami i nauczycielami przesyłają wyniki swoich prac i spostrzeżeń przez Internet do centrali Globe, te mogą być następnie zamieszczane na stronach WWW. Informacje te mogą poslużyć naukowcom w ich pracach badawczych i publikacjach.W Polsce Koordynatorem programu Globe jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, założone w 1997 r. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zobacz też:
Odzież ekologiczna w trosce o skórę i środowisko. Organiczne materiały wykorzystywane w produkcji ubrań
Recykling na wybiegu i moda z odzysku

Ewolucja w gospodarowaniu odpadami
Jak oznaczone są produkty ekologiczne? Najpopularniejsze symbole