Theme Preview Rss

Jak ekologicznie odżywić rośliny doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego mieszkania, pod warunkiem, że będą bujne i okazałe. Żeby tak się stało należy zgłębić wiedzę na temat tego, co lubią a czego nie lubią poszczególne gatunki. Musimy również dopasować odpowiednie preparaty odżywcze i ochronne. Jednak możemy również wykorzystać niektóre produkty, które są nam dostępne na co dzień. Jedne działają jak naturalny nawóz, inne zapobiegają atakom dziwnych robaczków w doniczce.

Oto one:

a)
Drożdże piekarskie, których trochę może nam pozostać po pieczeniu, rozpuszczamy w ciepłej wodzie i taką miksturą podlewamy kwiatki, rośliny rosną wtedy bujniej i szybciej.
b) Na poprawę kolorytu liści podlewajmy roślinkę raz na dwa tygodnie mlekiem lub mlekiem z wodą.
c) Niektóre rośliny - np. fikus lubią alkohol, resztki trunków można zatem bez obaw wlać do doniczki lub przetrzeć liście ściereczką nasączoną w resztkach po alkoholu,
a raz na miesiąc podlewać wodą z piwem rośliny kwitnące (tj. np. storczyki)
d) Kondycję roślin wydatnie poprawia rozpuszczona w wodzie aspiryna - do stosowania jednak nie częściej niż raz w miesiącu.
e) Woda po ugotowanych jajkach (odstawiona na co najmniej 2 tygodnie) lub pokruszone skorupki jajek włożone bezpośrednio do doniczki z ziemią dostarczają roślince wapnia (wpływa ona na jej wzmocnienie), pamiętajmy jednak, że kwiaty, które potrzebują kwaśnego podłoża raczej nie tolerują wapnia! (do nich należą m.in: wrzosy, różaneczniki, hortensje, storczyki, gardenie czy azalie).
f) W przypadku tych roślin które potrzebują kwaśnej ziemi możemy naturalnie zakwasić ją fusami z kawy (wsypujemy fusy na warstwę ziemi i delikatnie ją "wzruszamy").
g) Ostudzone napary z herbat ziołowych (pokrzywa, szałwia, skrzyp i inne, np: bifix.pl/nasze-produkty/bi-fix-herbatki-ziolowe/) sprawią, że rośliny będą bujniejsze a ziemia w doniczce odkażona. Dobrym rozwiązaniem jest też spryskiwanie roślin takimi naparami, raz na cztery tygodnie (uodporni to ja na grzyby).
h) Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami akwarium z rybkami, to mamy gotowy nawóz do kwiatów. Przy wymianie wody warto zachować sobie "brudną" wodę i nią traktować rośliny, doskonale użyźni ona ziemię w doniczce.
i) Aby odświerzyć barwę lisci podlewajmy (raz na 2 tygodnie) roślinę rozcieńczonym mlekiem. Duże liście (np. fikusów) można co jakiś czas przetrzeć ściereczką nawilżoną mlekiem lub piwem – będą się wtedy ładnie błyszczeć.
i) Ostudzona woda po ugotowaniu ziemniaków zawiera małe ilości wapnia, natomiast dużo soli mineralnych. Warto użyć jej do podlewania kwiatów.
j) Zmora roślin są szkodniki - skutecznie odstrasza je czosnek (wystarczy raz miesiąc włożyć jeden ząbek do ziemi), do spryskiwania możemy wykorzystać wodę, w której moczyła się cebula (odstraszy to przędziorki i mszyce). Popiół po papierosach również odstrasza szkodniki lecz należy bardzo uważać z ilością, aby na liściach nie pojawiły się odbarwienia.
k) Rozpuszczona tabletka aspiryny w wodzie do podlewania kwiatów, wzmocnimy ich odporność.


Pamiętajmy, że każdą roślinę należy podlewać wodą odstaną, która ma temperaturę pokojową.

Zobacz tez:
Kwiaty do ślubu, wiązanki, dekoracje ślubne
Akwaria i wyposażenie
Dlaczego warto stosować naturalne nawozy? Ekologia w ogódkach
Blog o piwach

Własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne sposobem na orginalną choinkę

Tradycyjne staropolskie ozdoby choinkowe kusiły blaskiem i ... smakiem. Dawne obyczaje nakazywały przystrajać drzewka w czerwone jabłka lub włoskie orzechy ozdobione według upodobań domowników. Dzieci często tworzyły piękne i bajecznie kolorowe papierowe łańcuchy lub zawieszki, aby później móc z duma zawiesić je na bożonarodzeniowym drzewku. Czy ta moda przeminęła? Wszak urok tego typu dekoracji pozostał niezmienny. Ozdoby spod znaku eko zyskują coraz większa popularność - nie ma się czemu dziwić, są piękne, aromatyczne a do tego tanie!


Poniżej kilka przepisów na ekologiczne i jak najbardziej jadalne ozdoby świąteczne:

Suszone jabłka
Jabłka umyć, obrać pokroić w plastry, usuwając gniazda nasienne. Ususzyć (np. w piekarniku). Jabłka są ususzone, gdy są twarde i w miarę sztywne, o złocistym kolorze. Możemy tez jabłka pokroić na talarki a następnie rozłożyć na grzejniku (trzeba poczekać kilka 2,3 dni zanim ozdoba będzie gotowa).

Suszone plastry pomarańczy

Nie ma nic łatwiejszego niż ususzenie w plastrach niż pomarańcze. Kroimy je w plastry o grubości około 0,5 cm. Układamy na blaszce i suszyć w piekarniku. Jeżeli mamy piekarnik elektryczny, pomocny jest w tym termoobieg. Podczas suszenia powinno się je kilkakrotnie obrócić.

Mandarynkowe bąbki

Idealne do zawieszenia na drzewku. Będzie nam potrzebny kawałek drucika i wykałaczka. Drucik zawiązujemy na środku połówki wykałaczki, tak, aby zrobić pętle. Nakłuwamy na górze tak aby zrobić dziurkę na tyle dużą, aby zmieściła się nasza druciana zawieszka i wykałaczka. Zawieszkę wkładamy do środka zrobionego otworu. Wykałaczka powinna w środku delikatnie zmienić położenie, dzięki czemu nie będzie już tak prosto jej wyjąć. Do drucika możemy przywiązać barwna wstążkę, możemy również powciskać w mandarynkę pojedyncze goździki.

Cytrynowy zawrót głowy

Aby wykonać tą ozdobę będziemy potrzebować noża do obierania do cytrusów. Wycinamy paseczki skórki do dekoracji dzięki czemu powstają nam aromatyczne serpentyny(doskonałe do ozdobienia stroików lub do zawieszenia na choinkę).

Ozdobne jabłka
To dobry pomysł na udekorowanie wigilijnego stołu. Wystarczy wybrać kilka sztuk kolorowych jabłek, wypolerować i przewiązać kolorowa wstążeczką. Do jabłkowych ogonków można też dołożyć rafię lub laski cynamonu. Taka pachnąca dekoracja stołu z całą pewnością zachwyci naszych gości!

Przyprawione drzewko

Do dekoracji świątecznych wspaniale nadają się również przyprawy. Do tego celu możemy użyć np. lasek cynamonu i kilka ziarenek anyżu (pamiętajmy jednak aby nie przesadzić z ilością). Możemy tworzyć różne zestawienia, ogranicza nas tu jedynie wyobraźnia (np. plasterki pomarańczy przeplatane plastrami jabłek,a do tego liście laurowe połączone z suszonymi śliwkami).

Pierniczki

Można ich użyć do dekorowania choinki, tylko trzeba jeszcze przed upieczeniem, zrobić specjalne otworki, które posłużą do przewleczenia ozdobnej tasiemki. Dziurki muszą być dość duże, gdyż piernik przy pieczeniu rośnie. Po upieczeniu pierniczek jest za twardy i może się uszkodzić.

Papierowa alternatywa

Papier jest idealnym materiałem dla domowych, własnoręcznie robionych ozdób choinkowych. Zaletą jest przede wszystkim rodzinna zabawa przy ich "produkcji".

Źródło zdjęcia: www.czasdzieci.pl/inspiracje/id,2015641.html

Zobacz też:
Tworzy recykling. Moda na ekologiczną biżuterię z odzysku
Jak urządzić ekologiczne biuro? Ekologiczne artykuły papiernicze i ekoelektronika

Kosmetyki ze składnikami eco dla dzieci

Wybierając produkty dla najmłodszych warto zwracać szczególna uwagę na skład kosmetyków. Jedynie to co naturalne, jest odpowiednie dla delikatnej i wrażliwej skóry dzieci. Kosmetyki naturalne zawierają przyjazne skórze roślinne składniki, w związku z tym są łagodniejsze dla wrażliwej skóry, zdecydowanie mniej podrażniają i nie uczulają. W moc takich naturalnych ekstraktów wierzyły juz nasze babcie, stosując je z powodzeniem w swoich domach. Nie mniej istotny jest fakt, że używając tego typu kosmetyków możemy się również przyczynić się do ochrony środowiska.

Kosmetyki dla niemowląt są powszechnie dostępne, jednak, aby pielęgnacja niemowląt była odpowiednia, warto sięgać po ich naturalne odpowiedniki. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, bo nie posiada dostatecznie rozwiniętych mechanizmów ochronnych. Jest znacznie cieńsza niż u dorosłego człowieka, ma słabo rozwinięty płaszcz lipidowy, jest bardziej przepuszczalna, to czyni ją szczególnie podatną na wszelkie urazy i podrażnienia. Prawidłowa pielęgnacja takiej skóry jest konieczna dla dobrego zdrowia i samopoczucia niemowlęcia. Nawilżanie to podstawa pielęgnacyjna niemowląt, ponieważ ich skóra bardzo szybko chłonie wodę.

Maluszek nie potrzebuje do pielęgnacji zbyt wielu specyfików, jednak z całą pewnością muszą one być najwyższej jakości. Lista zabiegów pielęgnacyjnych wymaga posiadania kilku stałych pozycji kosmetycznych, oczywiście spod znaku tych naturalnych:
Oliwka dla dzieci - bezsprzecznie zajmuje pierwsze miejsce w "niezbędniku" każdej mamy. Ten specyfik jest potrzebny od pierwszych tygodni życia. Po porodzie skóra dziecka może być przesuszona czy wręcz łuszcząca się. Naturalne oliwki wzmacniają warstwę lipidową skóry, przywracając odpowiedni poziom nawilżenia. Poza tym łagodzą oraz uelastyczniają skórę.

Krem na odparzenia – powinien być stosowany jedynie w razie konieczności. Kremy te ochraniają wrażliwą skórę dziecka, narażoną na działanie kału i moczu. Pupę niemowlaka należy odpowiednio pielęgnować, a w celu uniknięcia odparzeń należy także często ją "wietrzyć" (po zmienieniu pieluszki pozwolić pozostać dziecku bez pieluszki). Krem może składać się m.in z:
a) masła shea; witaminy A , E, F, uelastycznia oraz nawilża skórę,
b) wazeliny roślinnej; tworzy warstwę ochronną na skórze,
c) oleju słonecznikowego - zawiera kwas Omega 6, woski oraz lecytynę, doskonale zmiękcza i wygładza skórę,

Szampon lub płyn do mycia ciała dla niemowląt – naturalne szampony zawierają roślinne, bardzo łagodne środki myjące, przez co delikatnie myją nie wysuszając przy tym skóry. Poza tym nawilżają i łagodzą.

Krem do twarzy - powinien być używany, gdy dziecko jest narażone na działanie promieni słonecznych lub inne niekorzystne warunki pogodowe (wiatr, zimno). Aby jego działanie było efektywne powinien tworzyć na twarzy delikatna warstwę ochronną. Naturalny krem do twarzy może zawierać m.in:
a) witaminę E; która działa przeciwzapalnie,
b) tlenek cynku; stanowiący mineralny filtr UV, chroni przed niepożądanym wpływem wilgoci, wspomaga procesy regeneracji naskórka,
c) lanolina roślinna; ma właściwości nawilżające i natłuszczające, reguluje gospodarkę wodną, wydatnie zmiękcza naskórek oraz zmniejsza szorstkość skóry.

Sposób na ekologiczną choinkę. Lepsza żywa choinka czy sztuczna?

Co roku wiele osób boryka się z dylematem: jaką choinkę wybrać na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Która z nich jest najbardziej ekologiczna, praktyczna i najkorzystniejsza cenowo?

Tradycja ozdabiania iglastych drzewek tuż przed wigilią wywodzi się z Alzacji. W przebiegu lat ozdoby choinkowe przeszły wiele przemian. Wielobarwne przybrania wykonane z różnorakich materiałów nieodłącznie kojarzyły się z magią świąt. Obecnie odchodzi się od plastikowych ozdób: jabłek, aniołków a nawet bombek z tworzywa sztucznego. Chętniej kupuje się szklane przywieszki, naturalne szyszki egzotycznych gatunków roślin nagonasiennych bądź wykonuje się między innymi własnoręcznie piernikowe ciasteczka na choinkę.



Choinki sztuczne
Wielu zwolenników sztucznych drzewek obstaje przy ich wyższości nad naturalnymi z uwagi na możliwość ich corocznego wykorzystania oraz rzekomą ochronę lasu. Wbrew przekonaniom sztuczne choinki są znacznie bardziej niebezpieczne dla środowiska. Prawda jest taka, że po pięciu - dziesięciu latach użycia wyrzuca się je na wysypisko śmieci, a tam ich rozkład trwa niewyobrażalnie długi okres czasu. Równie szkodliwe jest palenie plastikowych surowców. Może i nie trwa kilkuset lat jednak emituje do atmosfery trujące gazy. Nie ma praktycznie możliwości poddania sztucznej choinki recyklingowi, gdyż wykonana jest ona z kilku rodzajów tworzyw. Dlatego bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne okazuje się naturalne świąteczne drzewko.

Choinka naturalna
Choinki czy to cięte, doniczkowe bądź wykonane z samych splecionych gałązek na kształt drzewka są z pewnością słusznym wyborem z punktu widzenia ochrony środowiska. Nie do pominięcia są ich zalety, jeśli chodzi o wspaniały wygląd oraz nastrajający zapach. Co prawda żywe drzewka wymagają pielęgnacji: codziennego podlewania i sprzątania spadających igieł, a sztuczne choinki nie są w końcu aż takie brzydkie jak z przed lat, to jednak korzyści naturalnych choinek wydają się przeważać nad ich niedogodnościami. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drzewka w donicach. Wiele osób kupuje je z myślą o późniejszym posadzeniu w ogrodzie bądź na podwórzu. Niestety nie wszystkie iglaki udaje się zasadzić na wiosnę. Mimo troski i prawidłowej pielęgnacji, obumierają ponieważ są chore albo mają uszkodzony system korzeniowy.

Warto dodać, że mitem jest rzekoma szkodliwości kupowania naturalnych choinek jako przykład dewastacji lasów. Obecnie większość świątecznych drzewek pochodzi z oddzielnych plantacji, zakładanych tylko w tym celu. Inne pozyskuje się z lasów i są wykopywane zawsze w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, aby utrzymać zdrową kondycję innych roślin. Kupując żywe choinki warto zwrócić uwagę, skąd pochodzą, gdyż zdarzają się przypadki niedozwolonych wycinek lasu i nielegalnego handlu.

Co prawda sztuczna choinka jest wygodna, nie wymaga sprzątania, jej wartość rynkowa bywa zbliżona do żywego drzewka, przy czym może służyć przez kilka lat, to jednak to tylko plastik, a my kupujemy kolejny martwy przedmiot do naszego domu. Nie upiększa naturalną zielenią, nie pachnie lasem. Wybór choinki sztucznej czy żywej zależy wyłącznie od konsumenta. Pamiętajmy, że sama choinka nie stworzy magi świąt, świąteczny nastrój zależy od ciepła domowników.

Zobacz też:
Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe - sposób na oryginalną choinkę
Konkurs na szopkę bożonarodzeniową
Ekologiczny styl aranżacji wnętrz

"Zielona Klasa" ekologiczną furtką do lepszego poznania przyrody

Wszyscy wiemy, jak ważna jest edukacja najmłodszych. Zajęcia szkolne prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli potrafią zapewnić naszym pociechom solidny fundament niezbędny dla ich dalszego wykształcenia. Obok prawidłowego rozwoju intelektualnego dzieci równie istotna jest dojrzewająca osobowości, dlatego zachęca się młodych ludzi do odkrywania nowych pasji, dbania o poczucie własnej wartości i pielęgnowania wrażliwości na piękno środowiska naturalnego. Każdy z nas pamięta, ile frajdy przynosiły wyjazdy na "zieloną szkołę". Integrowanie się z rówieśnikami, wspólne wędrówki, zabawy na świeżym powietrzu połączone z nauką rozpoznawania gatunków drzew, ziół i traw dzięki inicjatywie nauczycieli mogą trwać przez cały rok.

Nie powinniśmy stronić dzieci przed problemami nieodłącznie towarzyszącymi rozwojowi cywilizacji. Dlatego uczy się już przedszkolaków segregacji odpadów oraz oszczędzania energii i wody. Doskonałym pomysłem są coroczne akcje Sprzątania Świata. Dzieciaki mają wówczas szansę nie tylko odciążyć przyrodę od sterty śmieci i ujrzeć wpływ działalności człowieka na ekosystem, ale nabrać nawyku utrzymywania w czystości środowiska, w którym żyją jak i dbałości o własną higienę i zdrowie. Stały kontakt z przyrodą uzmysławia młodym obserwatorom, które elementy naszego otoczenia podlegają cyklicznym zmianą, co może się odrodzić, a co charakteryzuje się nietrwałością i nieodwracalnością. Świetnym zadaniem dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej jest sadzenie drzew oraz prowadzenie ogródka. Dzieciaki mogą same stworzyć wielobarwną rabatę i uczą się dbać o wspólny zielony zakątek.

Na szczęście dzięki wsparciu coraz liczniejszych organizacji jak "W kontakcie z Naturą" promuje się w społeczeństwie ideę niesienia pomocy środowisku naturalnemu. Konkursy, w których mogą wziąć udział osoby prywatne, grupy, instytucje oraz szkoły zachęcają do prowadzenia własnych ekologicznych inicjatyw. Motywują do rywalizacji czekające nagrody dobrane odpowiednio do wieku uczestników. Każdy internauta może pomóc wygrać faworytom posiadającym najlepszy proekologiczny pomysł. Wiele zgłoszonych grup, by się rozwijać, potrzebuje podobnych akcji i dotacji z zewnątrz. Jeśli chcesz wesprzeć dotychczasową działalność młodych ludzi z "Zielonej Klasy" przy Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie, wystarczy zarejestrować się na stronie www.wkontakcieznatura.pl/blogi i jednorazowo oddać na nich głos. Konkurs trwa do 7. grudnia, warto więc jak najszybciej poznać dotychczasową działalność dzieciaków z "Zielonej klasy" oraz innych miłośników przyrody biorących udział w inicjatywie. Może upublicznione akcje zachęcą Cię do realizowania swoich ekologicznych pomysłów.

Zobacz też:
Konkurs "W kontakcie z naturą"
Blog poświęcony tworzeniu i funkcjonowaniu "Zielonej Klasy" przy Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie
"Błękitna szkoła" Helskie fokarium